Vajinit Nedir? Nasıl Önlenir?

Vajinal Akıntı Nedenleri ve Korunma Yolları;

Vajinit, vajina iltihabı olup kadınların korkulu rüyası haline gelen, akıntı, kaşıntı ve ağrı ile sonuçlanan bir durumdur. Sebep genellikle vajinal bakteri veya bir enfeksiyondur. Menopozdan sonra azalan östrojen seviyeleri ve bazı cilt hastalıkları da vajinite neden olabilir.

vajinit tedavisi

Teşhis ;

Vajinit, bir tanıdan ziyade bir terimdir. Doktorlar semptomlara dayanarak teşhis koyarlar. Bu nedenle, vajinit tanısı genellikle daha ileri testlerle takip edilir. Doktorların vajinit nedenini belirlemesi için bir test yapılır. Ancak o zaman, en uygun tedavinin ne olacağını bulmaları mümkün olabilir. Vajinit semptomları için genel bir tedavi yoktur, doktorlar nedenlerini bilmek zorundadır.

Vajinitin nedeni genellikle idrar testi, vajinal swab testleri veya bunların bir kombinasyonu kullanılarak teşhis edilir. Doktorlar ayrıca, bir enfeksiyona maruz kalmanızın olası olup olmadığını belirlemek için cinsel yaşamanızı sormak durumunda olabilir.

En sık görülen vajinit tipleri:

 • Candida albicans adında doğal olarak oluşan bir mantarın neden olduğu maya enfeksiyonları.
 • Parazitlerin neden olduğu ve genellikle cinsel ilişkide bulaşan trichomoniasis. Trichomoniasis  adı verilen bu enfeksiyon yeşilimsi sarı renkte, bazen köpüklü akıntıya neden olabilir.
 • Bakteriyel vajinoz. Grimsi beyaz, kötü kokulu bir akıntı ile gelişebilir. Genellikle balık kokusu olarak tanımlanan koku, cinsel ilişkiden sonra daha belirgin olabilir.
 • Mantar enfeksiyonu. Başlıca semptom kaşıntıdır, ancak süzme peynirine benzeyen beyaz, kalın bir akıntı olabilir.

vajinitten korunma yolları

Vajinit Belirtileri Nelerdir ?

 • Vajinada renk, koku veya akıntı miktarında değişiklik
 • Vajinal kaşıntı veya tahriş
 • İlişki sırasında ağrı
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Hafif vajinal kanama veya lekelenme

Ne zaman doktora görünmeli ?

Olağandışı vajinal rahatsızlık hissederseniz, özellikle:

hoş olmayan bir vajinal kokunuz, akıntınız veya kaşıntınız varsa

Ateşin, titremelerin veya pelvik ağrın varsa

Vajinit Riskini Artıran Faktörler ;

Ergenlikten sonra, enfeksiyöz vajinit vakaların yüzde 90’ını oluşturur.

Daha az yaygın olarak vajinite ayrıca bel soğukluğu, Chlamydia, mycoplasma, herpes, campylobacter, bazı parazitler ve zayıf hijyen neden olabilir.

Hamilelik, doğum kontrol hapları veya menopoz ile ilgili hormonal değişiklikler

Cinsel aktivite

Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olması

Antibiyotikler ve steroidler gibi ilaçlar

Spermisitlerin doğum kontrolü için kullanımı

Kontrolsüz diyabet

Köpük banyosu, vajinal sprey veya vajinal deodorant gibi hijyen ürünlerinin kullanılması

Nemli veya dar elbise giymek

Doğum kontrolü için intrauterin bir cihaz (RİA) kullanma

Birden fazla seks partneriniz veya yeni bir partneriniz varsa. Cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olabilir. Cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonların maya enfeksiyonu veya bakteriyel vajinozis ile benzer belirti ve semptomları vardır.

vajinal mantarlar

Komplikasyon Sebepleri ?

Trichomoniasis veya bakteriyel vajinozlu kadınlar, bu rahatsızlıkların neden olduğu iltihaplanma nedeniyle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yakalanma riski daha yüksektir. Gebe kadınlarda semptomatik bakteriyel vajinoz ve trichomoniasis erken doğumlar ve düşük doğum ağırlıklı bebekler ile ilişkilendirilmiştir.

Enfeksiyöz olmayan vajinit. Vajinal spreyler, dokular, parfümlü sabunlar, kokulu deterjanlar ve sperm öldürücü ürünler alerjik reaksiyona neden olabilir veya vulvar ve vajinal dokuları tahriş edebilir. Vajinadaki kağıt mendil veya unutulmuş tamponlar gibi yabancı cisimler de vajinal dokuları tahriş edebilir.

Menopozun genitoüriner sendromu (vajinal atrofi). Menopozdan sonra azalmış östrojen seviyeleri veya yumurtalıklarınızın cerrahi olarak çıkarılması, vajinal astarın incelmesine, bazen vajinal tahrişe, yanmaya ve kuruluğa neden olabilir.

Vajiniti Önlemenin Yolları ;

 • Hijyen, bazı vajinit türlerinin tekrar etmesini önleyebilir ve bazı semptomları hafifletebilir:
 • Banyolardan, jakuzilerden ve jakuzili spalardan uzak durun.
 • Tahriş edici maddelerden kaçının. Bunlar arasında kokulu tamponlar, pedler, kokulu sabunlar bulunur. Duştan sonra dış genital bölgenizden sabunu durulayın ve tahrişi önlemek için alanı iyice kurulayın. Deodorant veya antibakteriyel etki gösteren veya köpük banyosu gibi sert sabunlar kullanmayın.
 • Tuvaleti kullandıktan sonra önden arkaya doğru silin. Bunu yapmak, dışkı bakterilerinin vajinanıza yayılmasını önler.
 • Vajinanız normal banyodan başka temizlik gerektirmez. Tekrarlayan duş vajinada bulunan normal organizmaları bozar ve vajinal enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Prezervatif kullanın. Prezervatifler cinsel temastan kaynaklanan enfeksiyonlardan korunmanıza yardımcı olur.
 • Pamuklu iç çamaşırı giyin. Ayrıca pamuklu külotlu çorap kullanın. Eğer rahat hissederseniz, yatağa iç çamaşırı giymeden yatmayı deneyin. Maya nemli ortamlarda büyür.
 • İdrar yaptıktan sonra cinsel organınızı kurutun. Bölgenin nemli kalmasına izin vermeyin.

Vajinit Tedavisi

Vajinitin en yaygın nedenleri tedavi edilebilir. Bununla birlikte, spesifik tedavi vajinit semptomlarına neyin sebep olduğuna bağlıdır. Doğru tanı, tedavinin etkili olması için kritik öneme sahiptir. Bazı vajinit nedenlerinin diğerlerinden daha fazla tedavi edilmesinin zor olduğunu bilmek de önemlidir. Diğer nedenlerin tedavisi kolay olabilir ancak geri gelmesi de olasıdır. Örneğin, birçok kadın tekrarlayan BV ve maya enfeksiyonlarına sahiptir. Herhangi bir bölüm için tedavi etkili olsa bile, birçok kadın bu enfeksiyonları tekrar tekrar yaşar.

Vajinit tedavisinde seks yapmanın güvenli olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşmak önemlidir. Eğer bir enfeksiyon tam olarak tedavi edilmediyse, onu partnerinize geçirme ve sonra tekrar enfekte olma ihtimaliniz vardır. Ancak, duruma göre değişir. Örneğin, kanıtlar, mantar enfeksiyonu tedavisi sırasında cinsel aktivitenin nispeten güvenli olduğunu göstermektedir. Diğer enfeksiyonlarda, özellikle daha güvenli seks yapmıyorsanız, onları bir partnere geçirme olasılığınız daha yüksek olabilir.

Tıpkı tüm STD’lerin vajinit semptomlarına yol açmadığı gibi, STD semptomlarının olmadığı için tedaviye ihtiyacınız olmadığı anlamına gelmediğine dikkat çekmek önemlidir. Tedavi edilmezse, bazı asemptomatik STD enfeksiyonları pelvik inflamatuar hastalık ve kısırlık gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu, doktorların düzenli olarak genç kadınları test için gelmelerini beklemek yerine STD’lere karşı taramasının bir nedenidir.

Vajinitin nedeni, vajinal sıvının görünümü, vajinal pH seviyeleri, uçucu aminlerin varlığı (kötü kokuya neden olan gaz) ve spesifik hücrelerin mikroskobik olarak tespit edilmesi ile teşhis edilebilir.

Antifungal veya antibiyotik ilaçlar vajiniti tedavi edebilir.

Tedavi nedene bağlıdır. Cilde, topikal veya oral antibiyotiklere, antifungallere veya antibakteriyel kremlere uygulanan düşük etkili topikal steroidler içerebilir.

Kortizon şiddetli tahrişi tedavi edebilir.

Bir kadın hamile ise, doktorunun bildiğinden emin olmalıdır, çünkü vajinit fetusu etkileyebilir ve bazı tedavi seçenekleri uygun olmayabilir.

vajinit tedavisi

Hangi Testler Vajinit Teşhisi Koyar?

Vajinit semptomları ve belirtileri tanıyı şiddetle önerir. Tanı anında, tipik olarak bir vajinal akıntı örneğinin çıkarılmasını içerebilen bir pelvik muayene yapılır. Örnek, Trichomonas organizmalarını aramak için mikroskop altında görüntülenebilir veya bulaşıcı organizmaları tanımlamak için kültür veya diğer özel testler için bir laboratuara gönderilebilir.

Enfeksiyonlara bağlı vajinit ev ilaçları ile tedavi edilemez. Bununla birlikte, birçok kadın evde bakım stratejilerinin, rahatsız edici semptomların kontrolüne yardımcı olabileceğini bilmektedir. Bunlar, gevşek, pamuklu iç çamaşırlar ve giysiler giyerek, mümkünse havanın vajina etrafında dolaşımını sağlamaktır. İç çamaşırlarını geceleri çıkarmak da yardımcı olabilir.

Menopozda östrojen seviyelerinin düşmesi sonucu vajinal duvarın incelmesi ve tahrişine bağlı vajinit, topikal (doğrudan vajinaya uygulanır) veya oral formda hormonal tedavi ile tedavi edilebilir. Hormonal olmayan vajinal yağlayıcı ürünler de mevcuttur.

Vajinit önlenebilir mi?

Tüm mantar enfeksiyonu veya bakteriyel vajinoz vakalarını önlemek mümkün değildir. Hijyen uygulamalarına dikkat etmek ve fekal materyalin vajinaya yayılmasını önlemek, genç kızlarda vajinitin önlenmesine yardımcı olabilir.

Kişisel Temizlik

Tüm kadınlar ve üç yaş ve üstü kız çocukları, cinsel organlarını günde en az bir kez yıkamalıdır. Bunu yapmanın uygun yolunun farkında değilseniz, öğrenmek önemlidir.

Amaç, bölgeyi temiz ve kuru tutarak, labia ve perine de dahil olmak üzere genital kıvrımların içindeki ve çevresindeki bakteriyel büyümeyi azaltmaktır.

Bunu yapmak için ideal zaman, sabun veya köpüklü banyo olmadan duş alırken veya ılık bir banyo yaparken olur. Bir sabun kullanmanız gerekirse, kokusuz ve pH değerinin nötr olduğundan emin olun. Vajina girişinin çevresindeki hassas cildi nazikçe temizleyin, ardından alanı iyice durulayın. Fırçalama yapmayın. Olağandışı bir rahatsızlık hissederseniz, doktorunuza danışın. İstenirse, banyonuza yarım bardak (125 ml) tuz da ekleyebilirsiniz. Küvete erişiminiz yoksa, en az 1 L ılık su ve bir çay kaşığı (5 ml) çözünmüş tuz içeren bir kase kullanın.

Yıkandıktan sonra, genital bölgenizi havluya hafifçe dokunarak sürtünmeyerek iyice kurulayın.

Vaktiniz varsa, cinsel organınızın en az on dakika boyunca temiz havaya ve doğal ışığa maruz kalmasına izin verin. Diğer etkili kurutma yolları arasında bir fanın önünde durmak veya düşük ayarda bir fön makinesi kullanmak. Her durumda, birkaç dakika yeterli olacaktır, sonra giyinebilirsiniz.

Ayrıca kadınların cinsel yaşamla ilgili merak ettiği konular için buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir