Kadınların Cinsel Hayatla İlgili En Çok Merak Ettiği Sorular..

Kadınların cinsellik ile ilgili bir çok merak ettiği soru vardır. Çoğu kez doktoru ile bile konuşmaya çekindiği sorular. Cinsel ilişki ve cinsel yaşam hakkında merak ettikilerinizi sizler için bir araya getirdik.

İlk Cinsel ilişkide kan gelmemesi kadının bakire olmadığını mı gösterir?

Uzmanlara göre, ilk ilişkiden sonra kanama olacağı yönündeki inanış yanlış bir inanç. Kişilerdeki yapısal farklılıklar nedeniyle, kızlık zarı aşırı esnek olanlarda veya zar üzerinde yapısal olarak çok az sayıda damar bulunması durumunda yine ilk ilişkide kanama olmayabilir. Bazen de ilk ilişkide yırtılmanın olduğu bölgede hiç damar olmayabilir veya bulunan çok küçük damarlar anında pıhtılaşabilir, böyle bir durumda kanama olmayabilir. Bu nedenlerle bazen ilk cinsel ilişki sonrasında bile kanama olmayabilir. Hatta bazılarında kızlık zarı doğuştan olmayabilir.

Cinsel ilişki sırasında vajinadan çıkan sesin sebebi nedir?

Vajinanın genişlemesi sonucu meydana gelen bir durumdur. Vajinanın genişlemesine neden olan her etken vajinadan gaz ya da ses çıkışına neden olabilir. Rahim sarkması, idrar kesesinde sarkma ve idrar kaçırma gibi problemleri olanlar, zor doğumlarda oluşan yırtık ya da doğumun kolay gerçekleşmesi için yapılan kesiklerin iyi dikilememesi vajina da genişlemeye neden olur. Vajinadaki bu genişleme, vajinanın penisi tam kavrayamamasına sebep olur. Vajinadaki genişleme sadece vajinadan ses gelme problemini doğurmaz. Buna ilaveten genişlemiş vajina, cinsel ilişkide, ilişkinin rahat gerçekleşmesini sağlayan sulanmaya da engel olur.

Vajinadan ses gelmesi cinsel ilişki esnasında oluşan bir olgudur. Cinsel ilişkide erkeğin hareketleri sırasında, vajinaya penis aracılığı ile pompalanan havanın sıkışarak dışarı çıkması ile oluşan bir durumdur

Vajina gazları, elbette bir kadın için cinsel performansı azaltmakta hatta kadının özgüvenini yitirmesine ve ilişkiden mutlu olmasına engel bir durumdur. Artan özgüven eksikliği ve azalan beraberlik partnerlerin ayrılmalarına kadar gidebilmektedir. Vajinadan ses gelmesi çözümü olan bir durumdur. Bu nedenle bayanlar bu durumu utanılacak bir olay olarak görmeyip, bir doktordan yardım almalıdırlar. Çözüm sizin de tahmin edebileceğiniz gibi vajinanın daraltılmasını amaçlayan estetik ameliyatlardır. Kısacası vajinanın bolluğundan kaynaklanan bu sesi gidermek için “vajinoplasti” adı verilen vajina daraltma operasyonları yapılmalıdır. Bu operasyonda vajinanın penisi kavrama yeteneği artırılmaktadır. Vajinoplasti, sadece evli bayanlara özgü bir operasyon değildir. Bekar olan bayanlar da, daha fazla zevk almak amacı ile vajinoplasti yaptırabilmektedirler. Operasyon bir gün içinde tamamlanıp hasta taburcu edilmektedir. Sağlıklı bir cinsel yaşam ise 15 gün sonra gerçekleştirilebilir. Doktorunuz size vajina kaslarını güçlendirici egzersiz çalışmaları önerebilir. Bu egzersiz hareketlerine “Kegel Egzersizleri” adı da verilmektedir. Kegel egzersizleri, vajina sıkılaşmasının yanı sıra mesane sarkması, rahim sarkması ve rektum sarması rahatsızlıklarında da önemli tedaviye katkı sağlayıcı rolü bulunmaktadır.

Cinsel İlişkide Kızlık Zarı Bozulmadan Hamilelik Oluşabilir mi ?

Kızlık zarı bozulmadan gebe kalınabilir. Kızlık zarı ilişkiyle zedelenmeyecek şekilde esnek bir yapıya sahip olabilir ya da gebelik vajinaya akan meninin vajinaya bulaşması sonucunda kadın hamile kalabilir.

Cinsel İlişki

Kadınlar Neden Erkekler Gibi Boşalmaz ?

Orgazm, cinsel uyarma ve zevkin en yüksek noktasıdır. Beynin cinsel uyarıları alması sonucu vücudun genital bölgelerinin bu uyaranlara tepki vermesidir. Kadın ve erkekte farklı bir halde ortaya çıkar. Yapılan araştırmalarda, kadınların üçte birinin hiç orgazm olmadığı görülmüştür.

Her kadının boşalma durumu farklıdır. Filmlerde görmüş olduğunuz kadınların boşalması gibi bir şey genelde doğru değildir. İdrarını dışarı aktarması insanları boşalma konusunda yanıltmıştır. 

Kadınlarda uyarılma sonrasında gerginleşme ve kasılma olur. Cinsel birleşme sırasında yaşadıkları gevşeme vajina çevresinde bulunan bezlerin bazı salgılar üretmesine sebep olur. Bu her kadında aynı şekilde gerçekleşmez. Her kadın farklı reaksiyon verebilir ama sonuç olarak erkeklerde olduğu gibi şiddetli bir boşalma söz konusu değildir.

Vajina Sabunla Temizlenmeli mi ?

Vajinayı duş jeli ya da sabunla temizlemek, vajina içindeki vulva derisini tahriş eder ve doğal florasını bozar. Kimyasal içermeyen doğal ürünlerle yada sadece suyla temizlemek, iç çamaşırı olarak da pamuklu giysiler seçmek en doğrusudur. Vajina sağlığı ve vajinit ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Her Kadın Masturbasyon Yapar mı ?

Yapmayabilir. Cinsellik her kadın için farklıdır. Uzun süre cinsel ilişkiye girmemenin yoksunluğunu çekmeyen kadınlar olduğu gibi, mastürbasyona hayatında yer vermeyen kadınlar da vardır. Uzmanlara göre mastürbasyon, kadınlar için oldukça sağlıklı ve kişisel keşif eylemidir. Kadınların mastürbasyon yaparken aldıkları zevki artırmanın yolu klitorisden geçiyor. Her kadının klitorisden aldığı zevk farklı olabiliyor. Klitorisini keşfeden ve nasıl uyaracağını bilen bir kadın orgazm yolunda önemli bir adım atmış oluyor.

Neden Orgazm Olamıyorum ?

Kadınlarda orgazm sorunlarının nedenleri fiziksel ve psikolojik olabilir. Yapılan bazı araştırmalar, kadınların sadece % 10 gibi bir kısmın kolayca orgazm olabileceğini bildirdi. Diğer % 90’ın ise çok uğraşması gerektiğini ya da karşı taraf için orgazm taklidi yaptığını gösteriyor. Erkekler için orgazm genellikle oldukça kolaydır, ancak kadınlar için tamamen farklı bir olaydır. Her kadın farklı şekilde inşa edilmiştir ve sizin için neyin işe yarayıp yaramadığını ya da günlük yaşamınızdan, yatak odasındaki sizi etkileyen faktörleri bulmak gerekebilir.

Bunlardan bazıları ;

Yeterince uyarılmamak
Cinsel performans hakkında endişe
Depresyon gibi duygudurum bozuklukları
Fiziksel görünümle ilgili sorunlar
Bilgi eksikliği veya seks korkusu
Travmatik bir cinsel İlişki deneyim geçmişi
İlişkideki sorunlar ve menopoz olabilir.

Hamilelikte Cinsel İlişki

Hamileyken Cinsel İlişki Yaşanabilir mi ?

Bir çok kadın gebelikte cinsel ilişki konusunda değişimi farkeder. Bazı kadınlar cinsel arzularının daha güçlü olduğunu fark ederken, bazıları onu tamamen kaybedebiliyor. Bir kısmı hamilelik sırasında ilk kez orgazm yaşarken, bazıları çoklu orgazm yaşayabiliyor. Bu olasıdır, çünkü genital bölgedeki kan akışı ve sıvıları artması klitorisi ve vajinayı daha hassas hale getirir.

Gebelikteki Değişiklikler Birçok kadın için, gebeliğin ilk üç ayında, yorgunluk, meme hassasiyeti ve bulantı nedeniyle cinsel istek azalır. Diğer kadınlar doğum kontrolü veya gebe kalmaktan endişe duymama özgürlüğünü seks yapmayı daha keyifli hale getirir. İkinci üç aylık dönemde, birçok kadın daha az mide bulantısı hissediyor ve cinsel istekleri arttırıyor.

Vücudunuz hamilelik sırasında değiştiğinden, sizin için neyin uygun olduğunu bulmak için farklı cinsel pozisyonlar denemeniz gerekebilir. Bazı kadınlar, bu tür deneylerden dolayı hamilelik sırasında yeni veya artmış cinsel hazları keşfeder.

Hamileliğin yarısı kadarını geçtiğinizde, seks sırasında sırtüstü yatmanız rahatsız edici olabilir. Sırtüstü yatarken kendinizi rahatsız hissederseniz, genişlemiş rahim vücudunuzun alt kısmındaki kan damarlarına bastırıyor olabilir. Dolgunluk hissi nedeniyle, bazı kadınlar hamilelik sırasında bazı noktalarda vajinal girişi rahatsız edici bulurlar ve bunun yerine el ya da oral seks tercih edebilirler. Bu, çeşitli dokunuşları keşfetmek ve duygusallığımızın tadını çıkarmak için yaratıcı yollar bulmak için bir dönem olabilir.

Cinsel ilişkiye devam etmek istiyorsanız, aşağıdaki pozisyonlar yardımcı olabilir:

Kadın üstte (Bu, karnınıza ağırlık vermez ve penetrasyon derinliğini ve klitoral yerleşimi kontrol etmenizi sağlar.) Yan yana yatma ya da yüz yüze de olabilir. Nasıl eğlenceli, güvenli ve iyi hissettiriyorsa size.

İlişkiden sonra bazı kramplar hamilelik boyunca normaldir. Rahminiz orgazm sırasında daralır ve bu kasılmalar uterus büyüdükçe gebelikte daha belirgin olabilir. Rahminiz birkaç dakika sertleşiyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Hamilelikte Cinsel İlişkide Alınacak Önlemler;

Hamilelik komplikasyonları yaşamadığınız sürece, suyunuz gelinceye kadar aktif bir cinsel ilişkiyi sürdürmeye devam edin. Cinsel ilişki düşüklere neden olmaz ve bebeğinize zarar vermez. Bebek, amniyotik kese, serviks ve uterus kası tarafından güvende tutulur. Serviksini kapatan ve bebeği enfeksiyondan koruyan kalın bir mukoza tıkacı da vardır.

Doğum belirtileri varsa cinsel aktivitelerin bir kısmından veya tamamından uzak durmanız gerekebilir; vajinal kanama; amniyotik sıvının sızması; plasenta previa (plasenta rahim ağzını kaplarken); ya da yetersiz serviks adı verilen, serviksin zayıflatıldığı ve erken açıldığı, açılma veya erken doğum riskini artıran, açıldığı bir durumdur. Bu gebelik komplikasyonlarını yaşıyorsanız, doktorunuz seks yapmayı bırakmanızı önerecektir.

Erken doğum durumunuz varsa, uterus kasılmalarından kaçınmak gerekir; bu nedenle meme ucu stimülasyonu ve orgazm iyi bir fikir değildir. Diğer şartlarda, bu cinsel aktiviteler iyidir, ancak vajinal girişden kaçınmalısınız.

Kegel Egzersizleri

Kegel Egzersizleri Nedir, Nasıl Yapılır ?

Kegel egzersizleri rahim, mesane ve barsak altındaki kasları güçlendirir. İdrar kaçırma veya barsak kontrolü ile ilgili sorunları olan hem kadın hem erkeklere faydası olan egzesizlerdir. Hamilelik veya doğum sonrası vajinadaki değişimlerden dolayı bazı kişilerde idrar kaçırma, vajina genişlemesi veya bağırsak kontrolü ile ilgili problemler olabilir. Kegel egzersizleri, oturduğunuz veya uzandığınız zaman yapılabilir. Yemek yerken, masada otururken, araba kullanırken ve dinlenirken veya televizyon izlerken yapabilirsiniz.

Doğru Kaslar Nasıl Bulunur?

Kegel egzersizi idrara çıkma ve sonra onu tutma gibi bir harekettir. İdrar akışını kontrol eden kasları gevşetin ve sıkın. Sıkılaştırılacak doğru kasları bulmak önemlidir. Vajinanızdaki, mesanede veya anüsteki kasları hissedin. Bunlar pelvik kaslarıdır. Uyluklarınız, kalça kaslarınız ve karnınız rahat kalmalıdır. Hala doğru kasları sıktığınızdan emin değilseniz: Kendinizi gazdan korumak için yaptığınız hareketi hayal edin. Vajinanıza parmağınızı sokun. Kasları idrarda tutuyormuş gibi sıkın, sonra bırakın. Kasların gergin ve yukarı ve aşağı hareket ettiğini hissetmelisiniz.

Ne kadar ve ne sıklıkla yapılmalı;

Hareketin nasıl olduğunu öğrendikten sonra, günde 3 defa egzersizi yapın. Mesanenin boş olduğundan emin olduktan sonra oturun ya da uzanın. Pelvik taban kaslarınızı sıkın. Sıkı tutun ve 3 ila 5 saniye arasında sayın. Kasları gevşetin ve 3 ila 5 saniye sayın. Günde 3 defa (sabah, öğleden sonra ve gece) 10 kez tekrarlayın. Derin nefes alın ve bu egzersizleri yaparken vücudunuzu rahatlatın. Mide, kalça, kalça veya göğüs kaslarınızı sıkmadığınızdan emin olun. 4-6 hafta sonra kendini daha iyi hissetmeli ve daha az semptom geçirmelisin. Egzersizleri yapmaya devam edin, ancak sayıyı arttırmayın. Aşırı yapmak, bağırsaklarınızı idrar yaparken veya hareket ettirirken zorlanmaya neden olabilir.

Bazı uyarı notları:

Bunları nasıl yapacağınızı öğrendikten sonra, ayda iki defadan fazla idrar yaparken Kegel egzersizlerini yapmayın. İdrar yaparken egzersiz yapmak pelvik taban kaslarınızı zamanla zayıflatabilir veya mesaneye ve böbreklere zarar verebilir. Kadınlarda Kegel yanlış veya çok fazla güç kullanarak egzersiz yapmak vajinal kasların çok fazla gerilmesine neden olabilir. Bu cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir