Güneş Koruyucu Kremler Hakkında Merak Edilenler..

Bronz renk herkese çok çekici gelse de, cildimiz güneşe direkt teslim edilmeyecek derecede hassas ve değerlidir. Bu yüzden güneş koruyucu kremleri ihmal etmemeliyiz.

Güneş zengin bir D vitamini kaynağı olsa da korunmadan güneşe çıkmamalıyız. Güneşten sonra cildimizde kendisini gösteren bir çok cilt hasarına rastlamak  mümkündür. Çiller, güneş lekeleri, erken yaşlanma, kanser ve katarakt. Güneşin D vitamini özelliğinden faydalanmaya çalışırken zararlarından da bilinçli bir şekilde güneş koruyucu ile korunmak gerekir.

Eğer cildiniz hassassa her mevsim, güneşe alerjiniz yoksa da sıcak havalar kendini gösterince güneş kremi kullanmanız gerekir. Bu arada kışın da nemlendiricilerimizi spf faktörlü seçmemiz daha doğrudur. Sadece yaz güneşi değil, kış güneşi, gece güçlü floresan ışıkları, spot, led ve ışığı fazla olan bilgisayar ve telefon ekranları da ciltte lekelere sebep olmaktadır.

güneş koruyucu krem

Güneş Koruyucular..

Güneş koruyucular, güneşin ultraviyole (UV) radyasyonunun cilde ulaşmasını önlemeye yardımcı olan çeşitli bileşenleri bir araya getiren ürünlerdir. İki tür ultraviyole ışını olan UVA ve UVB, cilde zarar verir ve cilt kanseri riskinizi artırır.

Ultraviyole (UV) , güneşten dünyaya ulaşan elektromanyetik (ışık) spektrumun bir parçasıdır. Görünür ışıktan daha kısa dalga boylarına sahiptir ve çıplak gözle görülemez. UVA, uzun süreli cilt hasarına, cilt yaşlanmasına neden olan ve cilt kanserine neden olabilen uzun dalga UV ışınıdır. Ultraviolet B (UVB), güneş yanıklarına, cilt hasarına ve cilt kanserine neden olan daha kısa dalga UV ışınıdır.

SPF, bir güneş koruyucusunun UVB’nin cilde zarar vermesini önleme yeteneğinin bir ölçüsüdür. SPF’si 15 veya daha yüksek olan çoğu güneş kremi UVB’ye karşı mükemmel koruma sağlar. Güneş koruyucusunu denizdeyken suya girip çıktıkça en az iki saatte bir tekrar uygulamalısınız.

Uzmanlar, özellikle güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde 10 ile 16 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiğini, uzun kollu gömlekler, pantolonlar, güneş gözlükleri ve şapkalar ile güneşe maruz kalan cildi korumamız gerektiğini belirtiyorlar.

Güneş koruyucu kullanımında sık olarak unuttuğumuz noktalar; kulaklar, dudaklar, boyun arkası, ayak üstleri, saç çizgisi, saç dökülmesi sonucu oluşan açıklıklar.

spf korumalı kremler

Çocuklarda ise paraben ve türevi gibi zararlı maddeleri içermeyen ürünler tercih edilmelidir. Çocukluk çağında geçirilen güneş yanıkları deri kanseri riskini arttırmaktadır. Bu nedenle çocukların güneşten korunmaları çok önemlidir. Tüm güneş koruyucuları geniş spektrumlu değildir. Bu nedenle etikette buna dikkat etmeliyiz. Geniş spektrumlu kremler UV radyasyonundan koruma sağlar.

Her ilacın aktif içeriği ve inaktif içeriği vardır. Güneş koruyucu kremi durumunda ise, aktif bileşenler cildinizi güneşin zararlı UV ışınlarından koruyan bileşenlerdir. İnaktif bileşenler, güneş kremlerinin formüle edilmesinde kullanılabilecek su veya yağ gibi aktif içerik olmayan diğer bileşenlerdir.

Güneş koruyucu olarak etiketlenmiş ürünlerin kabul edilebilir aktif bileşenlerin listesi ;

Aminobenzoik asit, Avobenzone, Cinoxate, Dioksibenzon, homosalate, Meradimate, Octocrylene, Oktinoksat, Octisalate, oksibenzon, Padimate O, Ensulizole, Sulisobenzone, Titanyum dioksit, Trolamin salisilat, Çinko oksit

Güneş Koruyucu

Güneş koruyucu ürünlerin koruyucu etkisi cildin yüzeyinde gerçekleşse de, en azından bazı güneş koruyucu aktif bileşenlerin ciltten emilebileceğini ve vücuda girebileceğini unutmamak gerekir.

FDA’nın belirttiğine göre, üretici tarafından yürütülen stabilite testi, ürünün en az üç yıl boyunca stabil kalacağını göstermediği sürece, tüm güneş koruyucularının, son kullanma tarihine sahip olması gerektiğidir. Son kullanma tarihi olmayan bir güneş koruyucu ürünün satın alındıktan üç yıl sonra kullanım süresi sona ermesi gerektiği anlamına gelir. Kullanım süresi dolan güneş koruyucuları atılmalıdır, çünkü bunların güvenli ve tam etkili oldukları konusunda hiçbir güvence yoktur.

Güneş koruyucu kremlerinin etkisini tam göstermesini istiyorsak yüz ve boyuna yarım tatlı kaşığından fazla, göğüs bölgesi, kollar, sırt bölgesi, bacaklara ise bir tam tatlı kaşığından fazla uygulamalıyız. Kremlerin onayları da çok önemli. Sağlık Bakanlığı ya da FDA onaylı olmasına dikkat etmeliyiz.

Doğal güneş kremi kullanmak isterseniz eğer, içinde ne olduğunu bilerek ve güvenerek kullanabileceğiniz çok güzel bir tarifi buraya sizler için bırakıyorum..

WordPress › Hata