DANS ETMENİN FAYDALARI..Dans etmenin faydaları;

formda kalmamızı sağlayan, hem mutluluk hem de enerji düzeyimizi artıran, en eğlenceli etkinliktir. Bizi mutlu eden, kaslarımızı çalıştıran, motivasyonumuzu artıran dans, beyin için de çok önemli bir etkiye sahip. Uzmanlara göre dans etmek, beynin hafıza ve karar vermeyle ilgili bölgesini geliştiriyor.

Dans etmek dünyanın en eğlenceli hobisi. Yoğun iş ve okul hayatınıza renk vermek, günlük koşuşturmalarınızdan biran olsun sıyrılmak için dans etmek, ruhsal ve fiziksel olarak size çok iyi gelecek bir aktivitedir.

Araştırmalara göre, dans potansiyel olarak engellilik ve demans riskini azaltarak bizleri yaşlılıkta daha sağlıklı tutabileceğini gösteriyor.

Dans

Uzman Psikolog C. Karaoğuz, dans etmenin faydalarını, stres azaltan ve mutluluk duygularını artıran kimyasallar olan, dopamin ve seratonin maddelerinin salgılanmasını sağladığını belirtmiştir. Kendisi de bir dans tutkunu olan, C. Karaoğuz, dans ile ilgili duygularını kısaca şu şekilde ifade etmiştir. ” Dans aşk gibi bir şey “.

Günlük hayatın yoğunluğu nedeniyle kendimize vakit ayıramıyoruz. Ancak tüm sıkıntılarımızdan ve yorgunluğumuzdan bizi kurtaracak olan dans etme alışkanlığını edinsek sorunumuz kalmayacak aslında.

Dans etmenin faydalarına bir göz atalım..

 • Yeteneklerimizin farkına varmamızı sağlayacak.
 • Dans etmek yaratıcılığımızı geliştirecek.
 • Daha mutlu bir insan haline geleceğiz.
 • Bize enerji ve yaşama sevinci katacak.
 • Esnekliğimizi arttıracak.
 • Kendimize güvenimiz daha çok artacak.
 • Sinir sistemimizi güçlendirecek.
 • Dans etmek koordinasyonumuzu artırcak.
 • Sosyalleşmemizi ve yeni arkadaşlıklar kurmamızı sağlayacak.
 • Kilo vermeye ve formda kalmaya katkı sağlayacak.
 • Postürümüz düzelecek.
 • Sıkılaşmaya yardım edecek.
 • Depresyon ve stres izlerini azaltacak.
 • Güzel bir hobi kazanarak fiziksel ve ruhsal daha mutlu hissedeceğiz.

Dans etmenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Bunu dans etmeye başladığınızda hayatınızın ne kadar güzelleştiğini görünce anlayacaksınız..

Dans etmenin faydalarından biri de dans ederek zayıflamaktır. Kadınların dans etmeye başlamasının en büyük nedeni kilo vermektir. Hem eğlenceli olması hem de vücudu forma sokması dansın hayatınızdaki yerini bambaşka kılacaktır.

Dans etmenin faydalarından biride, erken yaşta dans etmeye başlayan çocukların, okul çağlarında daha az agresif davranışlarda bulunduklarını göstermektedir.

Sonuç olarak dans etmenin faydaları;

Kasları geliştirmek ve güçlendirmek, konsantrasyonu artırmak, denge, dayanıklılık ve stresden arınmak ve bütün bunların yanı sıra sosyalleşmek ve yeni arkadaşlar edinmek için güzel bir fırsattır.

Hemen şimdi ilk adımı atın ve kendinize bir dans kursu bulun. “Ben zaten dans ediyorum” diyorsanız sorun yok; kendiniz için en güzel kararı vermişsiniz. Eğer ki dansın büyülü dünyası ile henüz tanışmadıysanız, o halde denemenin tam vaktidir.

“Ben dans edemem.” gibi bir mazeretin artık geçerli olmadığını bilmelisiniz. Fiziksel engeli olduğu halde, dansın o güzel büyüsünün farkına varıp dans eden nice insanlar dans edebiliyorsa siz de dans edebilirsiniz.

“Dans etmeyi sevmem” de geçerli bir bahane değil. Onlarca dans çeşidi içinden mutlaka ki seveceğiniz bir dans stili vardır. Zumba, oryantal, harmandalı, high heels, cha cha, break dance, hip hop, tango, twerk, samba gibi o kadar çok dans çeşidinin içinden size hitap edecek birini illaki bulursunuz.

Mutlu, sağlıklı ve enerjik bir şekilde, yaş almak için, uzun yaşamak için hemen şimdi dans kursuna gidip kendimizi piste atıyoruz.!

Dansla Kalın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir