Hygge Nedir ?

İskandinavların sıcak, samimi, rahat ve huzurlu bir ortama verdikleri addır. Soğuk gecelerde loş ışıkta, rahat koltuklarda yayılmış, birer bitki çayı eşliğinde sohbet edilen ortamlara hygge diyorlar.
Kötü ya da sinir bozucu durumlardan uzak durmak, sıcak ve samimi ortamlar yaratmak, kendinin ve çevrenin huzurunu koruma gibi davranışlar bu akımın içerisinde. Danimarka’dan hızla tüm dünyaya yayılan bu akımı, dilimizde tek bir kelimeyle anlatmak mümkün olmadığından, kısaca “kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan keyifli anlar bütünü” diyebiliriz.

Dünyanın en mutlu ülkeleri arasında ilk sıralarda olan Danimarka’da insanlar, sık sık kötü hava şartlarıyla mücadele etmelerine ve günün büyük bir yarısını karanlıkta geçirmelerine rağmen dünyadaki diğer insanlara göre çok mutlular. Nedeni ise bu felsefe.

Sıcak bir ev, sevdiklerimizle ev buluşması, doğada olmak, konforlu bir kanepe, fırından yeni çıkmış ev yapımı bir kek, yumuşak bir battaniye, minderler, renkli çoraplar, şömine, mum ışığı, sıcak şarap, rahat ev giysileri, masa etrafında aile ve dostlarla yenilen uzun yemekler, sıcak çikolata, kahve, huzur, güvenle sarılıp sarmalanmak, paylaşmak ve bol kahkaha ve teknolojiden arındırılmış zamanlardır.

Aşağıdaki videoda da çok güzel anlatılmış İskandinav felsefesi..

İskandinav Akımı

İskandinavlar için bu felsefenin hayati bir kavram olduğunu söylemek gerek. Işıklandırmadan, giyime, yiyeceklerden, ofis dekorasyonuna kadar her şey bu felsefeye uygun olmalı. Yaşamlarının ayrılmaz bir parçası yapan İskandinav ülkelerinin, dünyanın en mutlu insanlarını barındırması sizce tesadüf mü?

Hayatın tam ortasında, o koşturmada anı durdurup basit, sadece huzur veren şeylerin tadını çıkarmak. Gösterişten uzak, yaşadığın anın tam bilincinde, hissederek yaşamak. Üstelik tüm bunları elindeki en basit imkanlarla başarabilmek. Bazılarına göre popüler kültür, bazılarına göre yaşam felsefesi. Hissederek yaşayana ise iyilik, güzellik hali.

Hygge Akımı
 • Danimarka’da bu ortamını yaratmak için kişi başı yıllık 5,8 kg mum tüketiliyor.
 • Amerika’da en çok satanlar içinde birkaç farklı kitabı birden var.
 • Bu felsefeyi içinde barından kafeler, barlar, oteller hızla yayılıyor.

Bu felsefenin bir manifestosu bulunuyor. Nedir, günlük yaşam rutini haline nasıl gelir, manifestosu nelerdir bir bakalım.

Hygge Manifestosu

 • Atmosfer : Işıkları kısın veya kapatın. mumlarla bol bol “doğal ışık” yaratın
 • Anda Kalmak : Hygge yaşamak için ekranlara bakmamak, yaşanan ana odaklanmak ön koşul.
 • Küçük Keyifler: Kahve, çikolata, ve tatlılar, bu felsefenin olmazsa olmazı.
 • Eşitlik: Sevdiklerinizle bir araya geldiğiniz de her şey birlikte yapılacak. Sofra, yemek hazırlamak gibi.
 • Minnettarlık : küçük, büyük fark etmek elimizdeki şeylere müteşekkir olma durumu.
 • Uyum : Çevre ile uyum içinde olma durumu. Egosus, kibirsiz.
 • Rahatlık: Rahat koltuklar, giysiler, zorlanmamak ve kendini salıvermek.
 • Ateşkes : Bu felsefede olaylar, gerginlikler yok.
 • Birliktelik: Sevdiklerimiz ve ortama ait her şey ile birlikte ve mutlu hissetme durumu.
 • Sığınak : hyggelig duruma ulaşmak için güvende hissetmek, tehlikeden korunduğunu bilmek şart.
hygge

İskandinavlar, bu kavramı o kadar benimsemişler ki.. sıfat ve fiil olarak da kullanıyorlar. Örneğin bir durum çok hygge ise sıfatı “hygeelig” veya “hyggelight” oluyor. Cümle içinde kullanmak gerekirse “Ne kadar hyggelig bir kahve!” veya “Konuklarımız hyggelight olabildiler mi?” gibi.