Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır ?

7 Çakra..

Çakra vücudumuzun dengesinde ve sağlığında önemli bir rol oynayan, içimizdeki enerji merkezlerini ortaya çıkaran bir enerji akışıdır. Enerji akışı düzgün olmadığında fiziksel ve ruhsal hastalıklar ortaya çıkabiliyor ve tedavi de akışın tekrar sağlanması ile gerçekleşiyor.   

Bu güçlü enerji merkezlerinin her biri benzersiz bir titreşim frekansına sahiptir.

Çakra, tekerlek anlamına gelen eski bir Sanskritçe kelimedir.

Bunun nedeni, içinizde hareket eden yaşam gücünün veya prana’nın dönmesidir. Bu enerjinin omurganızın tabanından başlayarak ve başınızın en üstüne kadar hareket eden vücudunuzda 7 merkez vardır.

Vücudumuzdaki Çakralar

Sağlıklı, dengeli bir insanda 7 çakra vardır, vücudunuzun, zihninizin ve ruhunuzun her yerine doğru enerji akışını sağlar.

Ancak, çakralarınızdan biri çok hızlı dönerse, engellenirse veya yavaş hareket ederse, sağlığınız bozulabilir

7 çakrayı öğrenerek, vücudunuzun doğal enerji döngüleri ile daha uyumlu hale gelebilirsiniz.

Çakraları açmayı öğrenerek kendinizi dengelemeye başlayabilir ve sağlıklı ve uyumlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin 7 Çakra

Basit çakra egzersizleri, her çakrayı bulmanıza, değerlendirmenize ve potansiyel olarak yeniden dengelemenize yardımcı olur.

Çakra Tablosu

1. Kök Çakra (Muladhara)

Kök Çakra temeldir. Bu çakra ile her şey yolunda giderse, kendinizi güvende, ve sakin hissedeceksiniz. Yeni zorluklarla başa çıkmak için yeterince cesur olacaksınız ve bunu yaparken kendinizden emin hissedeceksiniz. Ne zaman yeni bir şey deniyorsanız ya da büyük bir yaşam hedefini takip ediyorsanız, uygun şekilde hizalanmış bir Kök Çakrayı hayati kılar.

Tarçın, zencefil  gibi bitki özlü yağlar ile masaj yapmak, kök çakrayı destekleyecektir.

Engellenen Kök Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Kök Çakranız engellenmişse tehdit altında, panik veya endişeli hissedebilirsiniz. Bu endişe düşüncelerinize kolayca sızarak her şeyin aniden belirsiz kalmasına neden olabilir. Ayrıca konsantre olamayacağınızı ve refahınızla ilgili endişelerle sürekli meşgul olduğunuzu da görebilirsiniz. Engellenen bir kök kakranın potansiyel olarak neden olduğu fiziksel sorunlar arasında ağrıyan bel, düşük enerji seviyeleri bulunur.

2. Sakral Çakra (Svadhishthana)

Sakral Çakra, yaratıcı enerjinizin anahtarıdır. Sadece sanatın ve hayal gücünün arayışıyla değil, aynı zamanda cinselliğin ve yaşamın her alanında değişim kapasitesi ile de ilgilidir. Cinselliğinizin bir yönünü vurguladıysanız, sakral çakranız bir şekilde yanlış hizalanmış veya engellenmiş olabilir. Ya da ilişkinizden memnun değilseniz ya da yaşamdan daha çok zevk almak için uğraşıyorsanız.

Engellenen Sakral Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Sakral Çakra ile ilgili bir sorun olduğunda, sıkılmış, kayıtsız ve ilhamsız hissetme ihtimaliniz yüksektir. Düşük seks durumuna sahip olabilirsiniz ve muhtemelen değişmekten korkuyor (veya buna karşı dirençli). Engellenen Sakral Çakra ile ilgili fiziksel semptomlar idrar rahatsızlığı, artan alerji ve bağımlılık yapan davranışlara çekicilik içerebilir. Alışveriş bağımlılığı, kumar ve yeme ile ilgili konular Sakral Çakra ile ilgili konularla bağlantılı olabilir.

Mandalina, portakal, sandal ağacı, sedir ağacı gibi bitkisel yağlar ile masaj yapmak, sakral çakrayı destekleyecektir.


3. Solar Pleksus Çakrası (Manipura)

Solar Pleksus Çakrası, benlik saygısı, özerklik ve kararlılık için genellikle hayati öneme sahiptir. Sonuç olarak, bazen “kişisel güç” çakrası olarak da adlandırılır.

Her şey bu çakra ile olması gerektiği gibi olduğunda, önünüzde açık bir yol olacaktır. Başarı için neyin gerekli olduğunu bilmelisin. Fikrinizi ona verirseniz, hemen hemen her şeyi başarabileceğiniz gibi bağımsız hissedebilirsiniz. Bu arada, bu çakra algılanan başarısızlıklardan, nahoş sosyal deneyimlerden veya çocukluktan itibaren kendine özgü düşük değerde kalan duygulardan kolayca olumsuz etkilenebilir.

Engellenen Solar Pleksus Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Solar Pleksus Çakra’nın etrafında bir tıkanıklık varsa, güveniniz düşük olabilir. Yalnızca küçük bir tıkanma varsa, belirli bir alanda yalnızca güvensizlik olabilir. Daha büyük bir tıkanıklık genelleştirilmiş öz saygı sorunlarına neden olabilir. Yeterince iyi olmadığını düşündüğün düşüncelerle çevrili olabilirsin. Engellenen bir Solar Pleksus Çakra ile ilgili fiziksel zorluklar, sindirim rahatsızlığı ve hafıza ile ilgili sorunları içerebilir.

Günlük ağacı, limon, köknar ağacı gibi yağlar ile masaj yapmak, Solar Plexus çakrasını destekleyecektir.


4. Kalp Çakrası (Anahata)

Kalp Çakrası tüm formlarında sevgi ve şefkat kapasitenize yakından bağlıdır. Bazen zihin, beden ve ruh arasında bir köprü olarak tanımlanır.

Kalp Çakranız iyi dengelendiğinde, başkalarına empati sunabilecek, duygusal olarak açık olacak ve derin bir iç huzur hissinin tadını çıkarabileceksiniz. Duygularınızı tam olarak hissedebilirsiniz. Negatif olan herhangi bir şey kalp çakrasını rahatsız edebilir.

Engellenen Kalp Çakrasının Duygusal Sorunları ve Davranışları: Kalp çakrası engellendiğinde veya yanlış hizalandığında, diğer insanlarla ilişki kurmak için mücadele edersiniz. Her zamankinden daha az şefkatli olabilirsin ve sabırsız olabilirsin. Genelde güvenmeyi normalden daha zor buluyorsunuz ve kendinizi rahat hissetmiyorsunuz. Aksine, huzursuz ve hoşnutsuz hissedeceksiniz. Engellenen bir kalp çakrası fiziksel olarak da ortaya çıkabilir.

Bergamot, biberiye, nane, çay ağacı gibi yağlar ile masaj yapmak, kalp çakrasını destekleyecektir.


5. Boğaz Çakrası (Vishuddha)

Boğaz çakrası kendi ifadenizi tüm duyularla düzenler ve en derin özünüzü dünyaya nasıl gerçek anlamda aktardığınızı etkiler. Duygusal dürüstlüğünüz ve ihtiyaçlarınız bu alana bağlıdır.

Boğaz çakranız doğru şekilde hizalandığında, ne demek istediğinizi söyleyebilecek, başkaları tarafından iyi anlaşılmış olacak ve gerçeği uygun şekilde söyleyebileceksiniz. Başka bir deyişle, kör olmadan dürüst olacaksın. İletişimdeki zorlu deneyimler boğaz çakrasını değiştirebilir. Örneğin, zorlu bir iş görüşmesi veya kötü bir argüman boğaz çakranızı değiştirebilir.

Engellenen Boğaz Çakrasının Duygusal Sorunları ve Davranışları: Engellenen bir boğaz çakrası, gerçekten ne söylemek istediğinizi söyleyememekte kendini gösterir. Sırlara tutunmuş gibi hissedebilirsiniz. Benzer şekilde, insanların düşüncelerinizi duymak istemediklerine veya hisleriniz için doğru kelimeleri bulamadıklarına inanabilirsiniz. Bu arada, önemli bir yanlış hizalama, iletişimde sürekli olarak kendinizi engellediğiniz anlamına gelebilir. Fiziksel olarak, tıkalı bir boğaz çakrası, boynunda ağrı, hormon dalgalanmalarına duyarlılık ve boğaz dokusunda rahatsızlık olabilir.

Lavanta, papatya, ekinezya, kişniş gibi yağlar ile masaj yapmak, boğaz çakrasını destekleyecektir.


6. Üçüncü Göz Çakrası (Ajna)

Üçüncü göz çakrası iyi çalıştığı zaman güçlü bir enerji kaynağıdır. Sezginizi, evren ile olan uyumunuzu ve yaşamdaki daha büyük resmi görme yeteneğinizi belirler.

Açık bir üçüncü göz çakranıza sahip olduğunuzda, işaret almaya yetkinsinizdir. Bağırsak hislerinize güvenin ve en büyük hedeflerinize göre planlayın. Cazibe yasası başarıları ve tezahürü deneyimleri bu açıklık ile ilgilidir.

Engellenen Üçüncü Göz Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Üçüncü göz çakranız engellenirse daha geniş bir amaca inanmak için mücadele edebilirsiniz. Yani, ne yaptığınıza dair hiçbir şey olmadığını hissedebilirsiniz veya önemsiz olduğunu hissedebilirsiniz. Ayrıca karar verememenizden de etkilenebilirsiniz. Bazı insanlar bunu psikolojik felç hissi olarak tanımlar. Engellenen bir üçüncü göz çakranız varsa, uyumakta zorlanabilir, sakar hissedebilir ve yeni şeyler öğrenmek için mücadele edebilirsiniz.

Vanilya, hindistan cevizi, okaliptüs, yasemin gibi yağlar ile masaj yapmak, Üçüncü Göz’ü destekleyecektir.


7. Taç Çakra (Sahasrara)

Son olarak, en yüksek çakra olan taç çakrası, ruhsal bağlantınızı belirleyen şeydir. Bu çakraya bazen “bin taç yaprağı” çakrası denir. En yüksek çakra olan yeri göz önüne alındığında, sevdiğiniz bir yaşam yaratmada ve huzur hissetmek için hayati öneme sahiptir.

Her şey yolunda olduğunda, etrafınızdaki dünyada güzelliğe uyum içinde olacaksınız. Ayrıca, derin bir neşe hissi yaşayabilirsiniz. Hayatı, değerli, görkemli ve zengin hissedebilirsiniz.

Engellenen Taç Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Taç çakranız rahatsız edilirse, dünyada fazla güzellik görmeyebilirsiniz. Ayrıca maneviyatta başıboş hissedebilir ve depresyon belirtileri yaşayabilirsiniz. Genel olarak heyecan veya motivasyonda bir düşüş olduğunu görebilirsiniz. Fiziksel olarak, aynı zamanda fiziksel koordinasyon veya kronik baş ağrılarıyla ilgili problemlerle ortaya çıkabilir.

Ylang ylang, gül, portakal çiçeği, günlük ağacı sakızı gibi yağlar ile masaj yapmak, taç çakrayı destekleyecektir.

Ayrıca çakralarımızı açmak için bize destek veren aromatik yağlar ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Çakra Merkezleri

Çakralarınızı Dengelemek İçin Basit Adımlar;

Çakraları dengelemek veya çakraların engelini nasıl kaldıracağınızı öğrenmek çok çeşitli şekillerde ele alınabilir. En sık kullanılan ve en güçlü olanlardan bazılarına bakacağız. Bunları birlikte kullanabilirsiniz ya da ihtiyaçlarınıza en uygun bir ya da iki tane seçebilirsiniz.

1. Çakra Şifa için Meditasyon

İlk önce, sessiz bir alanda olduğunuzdan emin olarak başlayın. Bir süre sessizce oturun ve birkaç derin nefes alın. Gerilim ve gerginliğin bir anlığına gitmesine izin verin. Sadece o an, vücudunuzla birlikte olun.

Şimdi, dikkatinizi omurganızın tabanına, kuyruk kemiğinize getirin ve parlak bir dönen kırmızı ışık hayal edin. Nefes aldığınızı ve döndüğünüzü hissedin. Bir anlığına böylece kalın.

Sonra, dikkatinizi omurganızdan yukarı göbek deliğinizin birkaç santim altındaki alana getirin. Parlak, turuncu bir dönen ışığın sıcaklığını hissedin. Nefesinizde nasıl hareket ettiğini görün.

Şimdi, dikkatinizi göbek deliğinizin üstünden birkaç santim uzağa yönlendirin. Muhtemelen bu bölgeye aşinasınızdır, çünkü aşk ya da korku gibi güçlü duygular hissettiğinizde muhtemelen burada hissedersiniz. O noktada dönen yoğun sarı ışığı nasıl hissedebileceğinizi görün.

Dikkatinizi göğsünüzün merkezine, kalbinizin olduğu yere getirin. Bu alan parlak yeşil bir ışığa sahiptir. Dokunulduğunda veya taşındığında, içgüdüsel olarak elinizi bu noktaya yerleştirebilirsiniz. Şimdi o bölgede kalın.

Sonra dikkatinizi boğazınıza, oodaklayın. O bölgede dönen parlak mavi bir ışık hayal edin. Boğazınızda yutma veya temizleme dürtüsünü hissedebilirsiniz.

Ardından, dikkatinizi kaşlarınız arasındaki üçüncü gözünüz arasındaki boşluğa getirin. Bu alan derin bir çivit ışık tutuyor. Döndüğünü ve daha parlak olduğunu hayal edin.

Sonunda, dikkatinizi başınızın en üstüne kaydırın. Vücudunuzun üst kısmından parlayan canlı, dönen bir mor ışık hayal edin. Bu ışık sizi evrene bağlar. Bu ışığı fark etmenin getirdiği huzuru hissedin.

2. Çakra Dengeleme Cümleleri

Çakra onaylamaları veya mantraları, iyileşme hakkında olumlu bir mesajı pekiştirmek için kendinize tekrarladığınız sözlerdir.

Kök Çakra: Laahm

Sakral Çakra: Vaah

Solar Pleksus Çakrası: Raahm

Kalp Çakrası: Yaahm

Boğaz Çakrası: Haahm

Üçüncü göz Çakra: Ohmm

Taç Çakra: Düşünceli sessizlik.

Çakra Cümleleri ;

“Kök çakramın engellenmediğini ve olumlu değişime davet ettiğini hissediyorum.”

“Sakral çakram iyileşiyor .”

“Her gün solar pleksus çakram daha da büyüyor.”

“Kalp çakramın engelini kaldırmak için çalışıyorum.”

“Boğazım çakram dengeleniyor ve sözlerim daha netleşiyor.”

“Üçüncü göz çakramın engelini kaldırıyorum, vizyonumu ve sezgilerimi netleştiriyorum.”

3. Çakra Yoga

Çakraların tarihine baktığımızda, çakraları dengelemek eski bir uygulamadır. Sonuç olarak, yoga uzun zamandır çakraların engelini kaldırmak ve insanların enerjilerine uyum göstermelerine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Çakra yogası, vücudun belirli çakralara bağlı kısımlarını manipüle etmenize, esnetmenize ve konumlandırmanıza teşvik eder. Buna karşılık, bu onları teşvik eder ve tüm sistem boyunca pozitif enerji akışını teşvik eder.

Yeni başlayanlar için, gerçekten gerekli olan tek şey, düzenli yoga yapmaktır. Ayrıca, çakra tıkanıklıklarını ve gerginlikleri serbest bırakmaya devam edin.

Çakra yoga rutininize yüz yogasını da ekleyerek sağlıklı ve genç bir cilde kavuşmak isterseniz buradan ilgili makaleye ulaşabilirsiniz

4. Diyetinizi Değiştirin

Çakralarınızı dengelemek için hangilerinin engellendiğini belirleyin ve üzerinde çalışmak istediğiniz çakralara bağlı olarak aşağıdaki yiyecekleri daha fazla yiyin:

Kök Çakra: Mürver, çilek, domates, ahududu.

Sakral Çakra: Maydanoz, portakal, dolmalık biber.

Solar Pleksus Çakrası: Papatya, muz, limon.

Kalp Çakrası: Limon otu, yeşil sebzeler, yeşil elmalar.

Boğaz Çakrası: Adaçayı, yaban mersini, siyah kuş üzümü.

Üçüncü göz Çakra: Ladin, mor sebze.

Taç Çakra: Kekik, patlıcan, kırmızı üzüm.

Yiyeceklerinizde (örneğin meyve salatalarında, makarnalarda ve çorbalarda) çok çeşitli renkleri bir araya getirme alışkanlığınız varsa, günün her öğünde çakralarınızı dengelemek için çalışabilirsiniz.

Yorumlarto Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır ?

 1. […] Bugünün modern yaşam tarzında, hepimizin yoğun ve yorucu programları var ve stres doğal olarak geliyor. Bununla birlikte, kontrolsüz stres baş ağrısı ve hipertansiyon gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca akne, saç dökülmesi ve saçın grileşmesine neden olabilir. Bunlar stresin sadece birkaç ciddi sonucu. Dolayısıyla, faturalardan, işlerden, hayatınızdan ve beraberinde gelen tüm stresten tamamen kaçınamasanız da, onu yönetmenin bir yolunu bulmalısınız. Meditasyon yapın, güzel bir sıcak fincan çay için, müzik dinleyin veya sevdiğiniz her şey için biraz zaman ayırın. Çakralarınızı açmayı öğrenerek de sağlığınıza fayda sağlayabilirsiniz. Çakra nasıl açılır ve faydaları için tıklayınız. […]

 2. Thank you for this post. Its very inspiring.generico do viagra pramil

 3. Maryana dedi ki:

  Thanks a lot for the post.Really thank you! Much obliged.

 4. erjilopterin dedi ki:

  I got good info from your blog

 5. erjilopterin dedi ki:

  Normally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice post.

 6. erjilopterin dedi ki:

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 7. Respect to author, some great information .

 8. Very superb visual appeal on this site, I’d rate it 10 10.

 9. Thanks , I’ve recently been searching for info approximately this subject for a long time and yours is the greatest I have discovered so far. However, what about the bottom line? Are you certain concerning the source?

 10. best web hosting dedi ki:

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your website?

  Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having
  1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 11. web hosting dedi ki:

  My brother suggested I might like this website. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info!

  Thanks!

 12. If you are going for best contents like myself, just visit
  this site all the time as it presents feature contents, thanks

 13. Wonderful website. A lot of helpful information here. I’m
  sending it to several buddies ans also sharing in delicious.

  And certainly, thank you to your effort!

 14. Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve done an excellent job. I will definitely
  digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.

  adreamoftrains web hosting service

 15. cialis voucher dedi ki:

  afzx axTwenty of zoonosis you bought a cialis sublingual sale online Instinctive triggers clinical advance in spare cases may be dilated.

 16. Its as hard to see a woman crying as it is to see a barefooted duck.

 17. froleprotrem dedi ki:

  Hey would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 18. Willena Serisky dedi ki:

  goc [url=https://onlinecasinosww.com/#]free slot games for fun[/url]

 19. Mandy Bristow dedi ki:

  Hello there! This blog post couldn’t be written much better!Going through this post reminds me of my previous roommate!He continually kept preaching about this. I am going to send this article to him.Fairly certain he’s going to have a very goodread. Many thanks for sharing!

 20. cialis rx dedi ki:

  DO NOT resolution maximal or exacerbate agitation. cialis daily usa To compliment your primary iscariot affiliation

 21. buy clomid 50mg dedi ki:

  even liquidation you are highest rip dotty on the international. cheapest au clomid online purchase cialis online usa intimate relevancy, healthy, comminuted, are from.

 22. clomid discount dedi ki:

  I tummler unaffected a grim of my ancient smokers. sale clomid online discount crest petrified instead of the next legit and Mawkishness

 23. Canadianheigo dedi ki:

  melbourne health department florida
  online pharmacy

 24. SEO dedi ki:

  I am extremely inspired along with your writing skills and also with the format for your weblog. Is that this a paid subject matter or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent high quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.

 25. Donaldves dedi ki:

  pfizer viagra online canadian pharmacy reputable canadian pharmacy canadian online pharmacies

 26. Çakra Nedir | Çakralar Nasıl Açılır | Çakra Yerleri Nasıl Bulunur
  ? negarapoker pasarpoker situs judi poker dominoqq & bandarq terpercaya http://don-sky.org.ua/redirect.php?url=http%3A%2F%2Fforo.unionfansub.com%2Fmember.php%3Faction%3Dprofile%26uid%3D145678
  | negarapoker situs dominoqq

 27. canadian drug dedi ki:

  canadian online pharmacies https://canadiantrypharmacy.com – online pharmacy

 28. sindUniseeprarm dedi ki:

  play slots http://casinogamesmn.com/# – online gambling casino games slot games

 29. arrawlitwoto dedi ki:

  casino online slots free casino games online no deposit casino free slots

 30. deveknifentig dedi ki:

  annual credit score free annual credit report free free annual credit report com annual credit report completely free

 31. FlangeClella dedi ki:

  what is my credit score how to dispute credit report items free business credit report

 32. FlangeClella dedi ki:

  free slots games http://casinogameww.com/# – slots free free online slots play slots online

 33. sindUniseeprarm dedi ki:

  casino game http://casinorealmoneyiw.com/# – casino real money casino slots online casino slots

 34. arrawlitwoto dedi ki:

  slots for real money slots for real money online casino slots online casino gambling

 35. deveknifentig dedi ki:

  real money casino best online casino online casino slots

 36. deveknifentig dedi ki:

  equifax credit report free annual http://wwcreditreport.com/# – check credit score for free credit report free credit score ranges

 37. FlangeClella dedi ki:

  online casino bonus gold fish casino slots online slot games

 38. sindUniseeprarm dedi ki:

  online casino bonus http://casinogameww.com/# – real casino slots casino play world class casino slots

 39. deveknifentig dedi ki:

  my free credit report annual http://1creditscores.com/# – freecreditreport free credit karma official site how to improve my credit score

 40. sindUniseeprarm dedi ki:

  free casino slot games http://casinoonlineslotsww.com/# – slots games free casino real money online casino

 41. deveknifentig dedi ki:

  credit report definition transunion credit report free credit score credit score free

 42. FlangeClella dedi ki:

  experian free credit score intuit credit score full credit report credit karma tax filing

 43. FlangeClella dedi ki:

  casino online slots http://casinogamesww.com/# – cashman casino slots online casino online casino

 44. deveknifentig dedi ki:

  equifax free credit report how to read credit report credit score chart check credit score

 45. FlangeClella dedi ki:

  free casino slot games casino play free casino slot games

 46. FlangeClella dedi ki:

  casino blackjack http://nodepositcasinoww.com/# – big fish casino online casino games play slots

 47. canadian pharmacy http://viaciabox.com – canadian viagra online pharmacy canada

 48. deveknifentig dedi ki:

  online slots free casino slot games real casino slots play slots online

 49. arrawlitwoto dedi ki:

  max credit score my credit score free boost credit score

 50. cialis 20mg dedi ki:

  Kudos. Loads of facts.
  http://canadian1pharmacy.com viagra pills for men 100mg for sex

 51. deveknifentig dedi ki:

  annual credit report completely free government http://creditreportwwm.com/# – check credit rating credit rating scale turbo credit score

 52. sindUniseeprarm dedi ki:

  casino online casino online slots slots for real money casino bonus codes

 53. FlangeClella dedi ki:

  world class casino slots http://casinorealmoneyiw.com/# – slots games slots games casino games

 54. scutusagini dedi ki:

  online gambling play casino free slots

 55. arrawlitwoto dedi ki:

  how to raise credit score credit score simulator annual credit report free equifax credit report

 56. deveknifentig dedi ki:

  turbo credit score http://getcreditscoreww.com/# – get my credit report credit karma credit score free check my credit score for free

 57. FlangeClella dedi ki:

  gold fish casino slots online casino bonus casino bonus codes slot games

 58. scutusagini dedi ki:

  free credit report experian my free annual credit report check credit report transunion credit report free

 59. FlangeClella dedi ki:

  no deposit casino free slots games casino games casino bonus codes

 60. deveknifentig dedi ki:

  free annual credit report com how to check credit score what is credit score

 61. arrawlitwoto dedi ki:

  vegas slots online online slots real casino slots online casino real money

 62. scutusagini dedi ki:

  credit score companies http://creditreportchecknow.com/# – my free annual credit report my free annual credit report com credit karma com free credit score

 63. FlangeClella dedi ki:

  credit score credit score rating what is the highest credit score possible annual credit report official site

 64. FlangeClella dedi ki:

  no deposit casino online casino bonus slot games online casino games

 65. deveknifentig dedi ki:

  play slots online http://casinoslotsnse.com/# – casino game big fish casino slots online

 66. scutusagini dedi ki:

  online casino online casino slots online casinos

 67. FlangeClella dedi ki:

  credit report dispute what is a good credit score what is a credit report discover credit score

 68. deveknifentig dedi ki:

  play slots online slot games free casino free casino slot games

 69. FlangeClella dedi ki:

  online slot games online casino world class casino slots

 70. deveknifentig dedi ki:

  experian credit report http://creditreportgetnow.com/# – free credit score free experian credit report credit karma home

 71. scutusagini dedi ki:

  casino game play slots online free slots online casino

 72. FlangeClella dedi ki:

  vegas slots online http://casinoslotsnse.com/# – online casino slots real money casino slots online

 73. FlangeClella dedi ki:

  annual credit report completely free experian dispute credit report free credit report equifax

 74. sindUniseeprarm dedi ki:

  no deposit casino cashman casino slots casino blackjack

 75. scutusagini dedi ki:

  online casino gambling online casino games casino blackjack

 76. FlangeClella dedi ki:

  slots games casino real money vegas slots online casino bonus codes

 77. deveknifentig dedi ki:

  transunion credit report dispute http://1creditscores.com/# – how to read credit report karma free credit score experian credit report free

 78. FlangeClella dedi ki:

  big fish casino slots online gold fish casino slots

 79. arrawlitwoto dedi ki:

  mint credit score check my credit score credit karma free credit score

 80. kamagra 100 dedi ki:

  Terrific postings. Thanks a lot., viagra kamagra 100mg https://kamagrahome.com kamagra gel

 81. scutusagini dedi ki:

  big fish casino real casino slots free slots

 82. deveknifentig dedi ki:

  free credit score equifax credit report what is a perfect credit score credit score scale

 83. deveknifentig dedi ki:

  credit score scale http://creditscoresids.com/# – max credit score free credit karma official site credit reports

 84. FlangeClella dedi ki:

  play slots http://casinoslotsww.com/# – casino online slots free casino online casino real money

 85. deveknifentig dedi ki:

  online slots http://casinoslotsnse.com/# – play casino slots games casino online

 86. sindUniseeprarm dedi ki:

  online casino best online casino play slots online free casino slot games

 87. deveknifentig dedi ki:

  transunion credit report dispute experian free credit score credit bureaus good credit score

 88. scutusagini dedi ki:

  free credit report experian http://creditscoresids.com/# – annualcreditreport experian free credit report free credit reports

 89. arrawlitwoto dedi ki:

  check my credit report annualcreditreport what is a credit report

 90. deveknifentig dedi ki:

  how to dispute credit report check your credit score turbotax credit score annualcreditreport com official website

 91. sindUniseeprarm dedi ki:

  best online casinos http://casinogamesejk.com/# – casino game online casino real money no deposit casino

 92. scutusagini dedi ki:

  free transunion credit report fico credit score how to read credit report what is considered a good credit score

 93. deveknifentig dedi ki:

  online casino bonus http://casinobonuscodesww.com/# – casino blackjack online casino bonus real casino slots

 94. sindUniseeprarm dedi ki:

  play online casino online casino games casino play casino games

 95. arrawlitwoto dedi ki:

  free credit score equifax experian free credit report credit report definition

 96. frolep rotrem dedi ki:

  I love meeting utile info, this post has got me even more info! .

 97. deveknifentig dedi ki:

  consumer credit report http://creditreportgetfast.com/# – anual credit report credit report turbo credit score

 98. arrawlitwoto dedi ki:

  online casino gambling http://nodepositcasinoww.com/# – casino online slots real money casino free casino games online

 99. FlangeClella dedi ki:

  check your credit score transunion credit report free business credit score

 100. FlangeClella dedi ki:

  turbotax credit score http://creditscorecheckn.com/# – what is credit score transunion credit report free experian business credit report

 101. sindUniseeprarm dedi ki:

  online casino bonus http://freeonlinecasinoslotsww.com/# – casino online slots world class casino slots world class casino slots

 102. FlangeClella dedi ki:

  check credit score free karma free credit score free equifax credit report request

 103. deveknifentig dedi ki:

  credit reporting agency equifax credit report free annual minimum credit score for mortgage free credit score

 104. scutusagini dedi ki:

  play slots online online casinos cashman casino slots

 105. scutusagini dedi ki:

  transunion credit report http://1creditscores.com/# – what is an excellent credit score what is a good credit score number boost credit score

 106. FlangeClella dedi ki:

  slots free http://casinoslotsww.com/# – slots online play slots play slots

 107. florida department of health license verification tania kamagra 100 https://www.goldkamagra.com – kamagra

 108. arrawlitwoto dedi ki:

  credit karma canada credit karma uk free credit report transunion annual credit report com

 109. deveknifentig dedi ki:

  free transunion credit report anual credit report check credit rating

 110. deveknifentig dedi ki:

  online casino gambling casino online slots online casino casino bonus codes

 111. sindUniseeprarm dedi ki:

  world class casino slots online casino games online casino real money

 112. scutusagini dedi ki:

  credit score ratings how to raise credit score check your credit report

 113. FlangeClella dedi ki:

  annual credit report completely free experian credit karma credit reports credit bureaus

 114. FlangeClella dedi ki:

  free online slots vegas slots online casino online

 115. sindUniseeprarm dedi ki:

  real casino slots http://casinoslotsww.com/# – cashman casino slots online casino games online casinos

 116. deveknifentig dedi ki:

  discover credit score http://1creditscoreresults.com/# – credit rating scale how to increase your credit score fast transunion credit report dispute

 117. FlangeClella dedi ki:

  gold fish casino slots online casino gambling real casino slots world class casino slots

 118. deveknifentig dedi ki:

  slots games http://casinoslotsnse.com/# – slots games free free slots games no deposit casino

 119. froleprotrem dedi ki:

  Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other websites? I have a blog based on the same information you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an email.

 120. arrawlitwoto dedi ki:

  free online slots free slots games slot games

 121. froleprotrem dedi ki:

  I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to know where u got this from. appreciate it

 122. arrawlitwoto dedi ki:

  free casino games online casino online slots online slots

 123. arrawlitwoto dedi ki:

  real money casino online slots play slots vegas slots online

 124. sindUniseeprarm dedi ki:

  free casino games online online casinos free slots

 125. scutusagini dedi ki:

  free casino games best online casinos vegas slots online online casino

 126. arrawlitwoto dedi ki:

  online slots free casino online gambling

 127. arrawlitwoto dedi ki:

  online casino bonus casino online online casino games

 128. scutusagini dedi ki:

  vegas casino slots slots free no deposit casino

 129. deveknifentig dedi ki:

  best online casino slots games free casino

 130. deveknifentig dedi ki:

  world class casino slots casino game big fish casino gold fish casino slots

 131. scutusagini dedi ki:

  slots for real money play slots online casino bonus codes slot games

 132. arrawlitwoto dedi ki:

  free online slots online casino casino online gold fish casino slots

 133. scutusagini dedi ki:

  casino slots slots online slots online

 134. arrawlitwoto dedi ki:

  online casino real money http://onlinecasinos911.com/# – online casino gambling free casino slots for real money

 135. sindUniseeprarm dedi ki:

  slots for real money free casino cashman casino slots slots for real money

 136. FlangeClella dedi ki:

  online casino gambling slots free free casino games casino slots

 137. deveknifentig dedi ki:

  casino blackjack casino games vegas slots online online casino real money

 138. scutusagini dedi ki:

  online slot games best online casinos online casino real money

 139. sindUniseeprarm dedi ki:

  free casino online casino bonus casino online slots casino bonus codes

 140. scutusagini dedi ki:

  casino online http://playcasinovivo.com/# – casino game gold fish casino slots best online casinos

 141. sindUniseeprarm dedi ki:

  casino bonus codes online slot games free casino games casino play

 142. sindUniseeprarm dedi ki:

  casino real money free slots free casino games online

 143. arrawlitwoto dedi ki:

  vegas casino slots http://onlinecasinos911.com/# – online casino games online casino gambling online casino gambling

 144. FlangeClella dedi ki:

  casino blackjack http://playcasinovivo.com/# – casino online slots gold fish casino slots online casinos

 145. sindUniseeprarm dedi ki:

  vegas casino slots slots games free casino bonus codes

 146. scutusagini dedi ki:

  online gambling http://playcasinovivo.com/# – online slots online casino slots slots free

 147. arrawlitwoto dedi ki:

  casino online slots http://onlinecasinos911.com/# – slots online slots for real money online slots

 148. sindUniseeprarm dedi ki:

  best online casino slots online play slots

 149. FlangeClella dedi ki:

  online casino play slots online world class casino slots slots free

 150. sindUniseeprarm dedi ki:

  slots games free slots games free slots

 151. FlangeClella dedi ki:

  real casino slots casino play slots free online casino real money

 152. sindUniseeprarm dedi ki:

  play slots online casino online slots online casino real casino slots

 153. deveknifentig dedi ki:

  gold fish casino slots http://playcasinovivo.com/# – casino game free online slots slots free

 154. arrawlitwoto dedi ki:

  online casino real money casino online online casinos

 155. sindUniseeprarm dedi ki:

  slot games casino games slots games free big fish casino

 156. sindUniseeprarm dedi ki:

  slots free world class casino slots online casino free slots games

 157. Thanks. Numerous material., kamagra pille 100mg – viagra generika http://www.kamagrapolo.com kamagra gel oral

 158. deveknifentig dedi ki:

  no deposit casino free slots games play slots online online slot games

 159. sindUniseeprarm dedi ki:

  free casino games online play casino free slots casino game

 160. sindUniseeprarm dedi ki:

  free slots games real casino slots best online casino

 161. deveknifentig dedi ki:

  casino play http://playcasinovivo.com/# – play slots online online slots casino bonus codes

 162. arrawlitwoto dedi ki:

  vegas casino slots free casino slot games online casino

 163. sindUniseeprarm dedi ki:

  slots free slots free online gambling slots games

 164. FlangeClella dedi ki:

  free slots free slots games casino real money online casino gambling

 165. sindUniseeprarm dedi ki:

  casino games free slots slots games real money casino

 166. arrawlitwoto dedi ki:

  slots games free online casinos slots online casino online

 167. FlangeClella dedi ki:

  slots online free casino games online play slots online online casino slots

 168. sindUniseeprarm dedi ki:

  casino games casino bonus codes free slots games online casino bonus

 169. deveknifentig dedi ki:

  online casino bonus http://playcasinovivo.com/# – world class casino slots casino online online casino

 170. sindUniseeprarm dedi ki:

  gold fish casino slots http://playcasinovivo.com/# – play casino slots online casino game

 171. sindUniseeprarm dedi ki:

  no deposit casino online slot games slots online

 172. sindUniseeprarm dedi ki:

  casino blackjack world class casino slots online casino online casino gambling

 173. FlangeClella dedi ki:

  casino play http://playcasinovivo.com/# – slots for real money cashman casino slots real casino slots

 174. scutusagini dedi ki:

  online casino real money http://onlinecasinos911.com/# – free casino slot games gold fish casino slots slots games

 175. sindUniseeprarm dedi ki:

  free slots slots for real money cashman casino slots vegas slots online

 176. sindUniseeprarm dedi ki:

  online casino slots play online casino slots games

 177. deveknifentig dedi ki:

  casino game http://playcasinovivo.com/# – slots free big fish casino casino games

 178. arrawlitwoto dedi ki:

  play slots online http://onlinecasinos911.com/# – play casino online casino games slots for real money

 179. sindUniseeprarm dedi ki:

  big fish casino best online casinos online slots casino online

 180. sindUniseeprarm dedi ki:

  world class casino slots online casino games world class casino slots online casino games

 181. FlangeClella dedi ki:

  vegas casino slots real money casino casino games

 182. scutusagini dedi ki:

  play online casino play slots play slots online

 183. arrawlitwoto dedi ki:

  big fish casino slot games online casinos free slots

 184. sindUniseeprarm dedi ki:

  best online casino play slots online casino real money

 185. sindUniseeprarm dedi ki:

  real money casino casino games online casino gambling

 186. arrawlitwoto dedi ki:

  online casino best online casinos cashman casino slots

 187. FlangeClella dedi ki:

  online gambling play casino cashman casino slots casino real money

 188. sindUniseeprarm dedi ki:

  online casino games online slot games free slots casino bonus codes

 189. arrawlitwoto dedi ki:

  slots games free big fish casino casino online slots online gambling

 190. sindUniseeprarm dedi ki:

  free slots http://onlinecasinos911.com/# – online casino online casino gambling free online slots

 191. sindUniseeprarm dedi ki:

  casino games slots online casino online free casino games online

 192. deveknifentig dedi ki:

  casino bonus codes casino bonus codes real casino slots casino real money

 193. deveknifentig dedi ki:

  real money casino online casino gambling real casino slots

 194. arrawlitwoto dedi ki:

  slots games free free slots games online casinos

 195. arrawlitwoto dedi ki:

  play slots online online slot games vegas slots online free slots games

 196. sindUniseeprarm dedi ki:

  gold fish casino slots http://onlinecasinos911.com/# – vegas slots online slots for real money play online casino

 197. sindUniseeprarm dedi ki:

  real money casino free casino slot games free slots best online casino

 198. sindUniseeprarm dedi ki:

  online gambling http://playcasinovivo.com/# – online casino gambling best online casinos world class casino slots

 199. arrawlitwoto dedi ki:

  online casinos http://playcasinovivo.com/# – free online slots world class casino slots free casino games

 200. FlangeClella dedi ki:

  online casino bonus slots online big fish casino

 201. sindUniseeprarm dedi ki:

  online casino games real money casino casino online slots free slots games

 202. deveknifentig dedi ki:

  online slot games http://onlinecasinos911.com/# – slot games free slots play casino

 203. sindUniseeprarm dedi ki:

  online casino free slots games casino online slots casino bonus codes

 204. arrawlitwoto dedi ki:

  casino real money free casino games online play slots online online casino

 205. sindUniseeprarm dedi ki:

  casino real money http://onlinecasinos911.com/# – vegas slots online slots games play online casino

 206. sindUniseeprarm dedi ki:

  best online casinos gold fish casino slots casino play free casino games

 207. arrawlitwoto dedi ki:

  cashman casino slots online casino real money slots online play slots

 208. sindUniseeprarm dedi ki:

  free casino games casino play real money casino online slot games

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir