Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır ?

7 Çakra..

Çakra vücudumuzun dengesinde ve sağlığında önemli bir rol oynayan, içimizdeki enerji merkezlerini ortaya çıkaran bir enerji akışıdır. Enerji akışı düzgün olmadığında fiziksel ve ruhsal hastalıklar ortaya çıkabiliyor ve tedavi de akışın tekrar sağlanması ile gerçekleşiyor.   

Bu güçlü enerji merkezlerinin her biri benzersiz bir titreşim frekansına sahiptir.

Çakra, tekerlek anlamına gelen eski bir Sanskritçe kelimedir.

Bunun nedeni, içinizde hareket eden yaşam gücünün veya prana’nın dönmesidir. Bu enerjinin omurganızın tabanından başlayarak ve başınızın en üstüne kadar hareket eden vücudunuzda 7 merkez vardır.

Vücudumuzdaki Çakralar

Sağlıklı, dengeli bir insanda 7 çakra vardır, vücudunuzun, zihninizin ve ruhunuzun her yerine doğru enerji akışını sağlar.

Ancak, çakralarınızdan biri çok hızlı dönerse, engellenirse veya yavaş hareket ederse, sağlığınız bozulabilir

7 çakrayı öğrenerek, vücudunuzun doğal enerji döngüleri ile daha uyumlu hale gelebilirsiniz.

Çakraları açmayı öğrenerek kendinizi dengelemeye başlayabilir ve sağlıklı ve uyumlu bir hayat yaşayabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin 7 Çakra

Basit çakra egzersizleri, her çakrayı bulmanıza, değerlendirmenize ve potansiyel olarak yeniden dengelemenize yardımcı olur.

Çakra Tablosu

1. Kök Çakra (Muladhara)

Kök Çakra temeldir. Bu çakra ile her şey yolunda giderse, kendinizi güvende, ve sakin hissedeceksiniz. Yeni zorluklarla başa çıkmak için yeterince cesur olacaksınız ve bunu yaparken kendinizden emin hissedeceksiniz. Ne zaman yeni bir şey deniyorsanız ya da büyük bir yaşam hedefini takip ediyorsanız, uygun şekilde hizalanmış bir Kök Çakrayı hayati kılar.

Tarçın, zencefil  gibi bitki özlü yağlar ile masaj yapmak, kök çakrayı destekleyecektir.

Engellenen Kök Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Kök Çakranız engellenmişse tehdit altında, panik veya endişeli hissedebilirsiniz. Bu endişe düşüncelerinize kolayca sızarak her şeyin aniden belirsiz kalmasına neden olabilir. Ayrıca konsantre olamayacağınızı ve refahınızla ilgili endişelerle sürekli meşgul olduğunuzu da görebilirsiniz. Engellenen bir kök kakranın potansiyel olarak neden olduğu fiziksel sorunlar arasında ağrıyan bel, düşük enerji seviyeleri bulunur.

2. Sakral Çakra (Svadhishthana)

Sakral Çakra, yaratıcı enerjinizin anahtarıdır. Sadece sanatın ve hayal gücünün arayışıyla değil, aynı zamanda cinselliğin ve yaşamın her alanında değişim kapasitesi ile de ilgilidir. Cinselliğinizin bir yönünü vurguladıysanız, sakral çakranız bir şekilde yanlış hizalanmış veya engellenmiş olabilir. Ya da ilişkinizden memnun değilseniz ya da yaşamdan daha çok zevk almak için uğraşıyorsanız.

Engellenen Sakral Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Sakral Çakra ile ilgili bir sorun olduğunda, sıkılmış, kayıtsız ve ilhamsız hissetme ihtimaliniz yüksektir. Düşük seks durumuna sahip olabilirsiniz ve muhtemelen değişmekten korkuyor (veya buna karşı dirençli). Engellenen Sakral Çakra ile ilgili fiziksel semptomlar idrar rahatsızlığı, artan alerji ve bağımlılık yapan davranışlara çekicilik içerebilir. Alışveriş bağımlılığı, kumar ve yeme ile ilgili konular Sakral Çakra ile ilgili konularla bağlantılı olabilir.

Mandalina, portakal, sandal ağacı, sedir ağacı gibi bitkisel yağlar ile masaj yapmak, sakral çakrayı destekleyecektir.


3. Solar Pleksus Çakrası (Manipura)

Solar Pleksus Çakrası, benlik saygısı, özerklik ve kararlılık için genellikle hayati öneme sahiptir. Sonuç olarak, bazen “kişisel güç” çakrası olarak da adlandırılır.

Her şey bu çakra ile olması gerektiği gibi olduğunda, önünüzde açık bir yol olacaktır. Başarı için neyin gerekli olduğunu bilmelisin. Fikrinizi ona verirseniz, hemen hemen her şeyi başarabileceğiniz gibi bağımsız hissedebilirsiniz. Bu arada, bu çakra algılanan başarısızlıklardan, nahoş sosyal deneyimlerden veya çocukluktan itibaren kendine özgü düşük değerde kalan duygulardan kolayca olumsuz etkilenebilir.

Engellenen Solar Pleksus Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Solar Pleksus Çakra’nın etrafında bir tıkanıklık varsa, güveniniz düşük olabilir. Yalnızca küçük bir tıkanma varsa, belirli bir alanda yalnızca güvensizlik olabilir. Daha büyük bir tıkanıklık genelleştirilmiş öz saygı sorunlarına neden olabilir. Yeterince iyi olmadığını düşündüğün düşüncelerle çevrili olabilirsin. Engellenen bir Solar Pleksus Çakra ile ilgili fiziksel zorluklar, sindirim rahatsızlığı ve hafıza ile ilgili sorunları içerebilir.

Günlük ağacı, limon, köknar ağacı gibi yağlar ile masaj yapmak, Solar Plexus çakrasını destekleyecektir.


4. Kalp Çakrası (Anahata)

Kalp Çakrası tüm formlarında sevgi ve şefkat kapasitenize yakından bağlıdır. Bazen zihin, beden ve ruh arasında bir köprü olarak tanımlanır.

Kalp Çakranız iyi dengelendiğinde, başkalarına empati sunabilecek, duygusal olarak açık olacak ve derin bir iç huzur hissinin tadını çıkarabileceksiniz. Duygularınızı tam olarak hissedebilirsiniz. Negatif olan herhangi bir şey kalp çakrasını rahatsız edebilir.

Engellenen Kalp Çakrasının Duygusal Sorunları ve Davranışları: Kalp çakrası engellendiğinde veya yanlış hizalandığında, diğer insanlarla ilişki kurmak için mücadele edersiniz. Her zamankinden daha az şefkatli olabilirsin ve sabırsız olabilirsin. Genelde güvenmeyi normalden daha zor buluyorsunuz ve kendinizi rahat hissetmiyorsunuz. Aksine, huzursuz ve hoşnutsuz hissedeceksiniz. Engellenen bir kalp çakrası fiziksel olarak da ortaya çıkabilir.

Bergamot, biberiye, nane, çay ağacı gibi yağlar ile masaj yapmak, kalp çakrasını destekleyecektir.


5. Boğaz Çakrası (Vishuddha)

Boğaz çakrası kendi ifadenizi tüm duyularla düzenler ve en derin özünüzü dünyaya nasıl gerçek anlamda aktardığınızı etkiler. Duygusal dürüstlüğünüz ve ihtiyaçlarınız bu alana bağlıdır.

Boğaz çakranız doğru şekilde hizalandığında, ne demek istediğinizi söyleyebilecek, başkaları tarafından iyi anlaşılmış olacak ve gerçeği uygun şekilde söyleyebileceksiniz. Başka bir deyişle, kör olmadan dürüst olacaksın. İletişimdeki zorlu deneyimler boğaz çakrasını değiştirebilir. Örneğin, zorlu bir iş görüşmesi veya kötü bir argüman boğaz çakranızı değiştirebilir.

Engellenen Boğaz Çakrasının Duygusal Sorunları ve Davranışları: Engellenen bir boğaz çakrası, gerçekten ne söylemek istediğinizi söyleyememekte kendini gösterir. Sırlara tutunmuş gibi hissedebilirsiniz. Benzer şekilde, insanların düşüncelerinizi duymak istemediklerine veya hisleriniz için doğru kelimeleri bulamadıklarına inanabilirsiniz. Bu arada, önemli bir yanlış hizalama, iletişimde sürekli olarak kendinizi engellediğiniz anlamına gelebilir. Fiziksel olarak, tıkalı bir boğaz çakrası, boynunda ağrı, hormon dalgalanmalarına duyarlılık ve boğaz dokusunda rahatsızlık olabilir.

Lavanta, papatya, ekinezya, kişniş gibi yağlar ile masaj yapmak, boğaz çakrasını destekleyecektir.


6. Üçüncü Göz Çakrası (Ajna)

Üçüncü göz çakrası iyi çalıştığı zaman güçlü bir enerji kaynağıdır. Sezginizi, evren ile olan uyumunuzu ve yaşamdaki daha büyük resmi görme yeteneğinizi belirler.

Açık bir üçüncü göz çakranıza sahip olduğunuzda, işaret almaya yetkinsinizdir. Bağırsak hislerinize güvenin ve en büyük hedeflerinize göre planlayın. Cazibe yasası başarıları ve tezahürü deneyimleri bu açıklık ile ilgilidir.

Engellenen Üçüncü Göz Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Üçüncü göz çakranız engellenirse daha geniş bir amaca inanmak için mücadele edebilirsiniz. Yani, ne yaptığınıza dair hiçbir şey olmadığını hissedebilirsiniz veya önemsiz olduğunu hissedebilirsiniz. Ayrıca karar verememenizden de etkilenebilirsiniz. Bazı insanlar bunu psikolojik felç hissi olarak tanımlar. Engellenen bir üçüncü göz çakranız varsa, uyumakta zorlanabilir, sakar hissedebilir ve yeni şeyler öğrenmek için mücadele edebilirsiniz.

Vanilya, hindistan cevizi, okaliptüs, yasemin gibi yağlar ile masaj yapmak, Üçüncü Göz’ü destekleyecektir.


7. Taç Çakra (Sahasrara)

Son olarak, en yüksek çakra olan taç çakrası, ruhsal bağlantınızı belirleyen şeydir. Bu çakraya bazen “bin taç yaprağı” çakrası denir. En yüksek çakra olan yeri göz önüne alındığında, sevdiğiniz bir yaşam yaratmada ve huzur hissetmek için hayati öneme sahiptir.

Her şey yolunda olduğunda, etrafınızdaki dünyada güzelliğe uyum içinde olacaksınız. Ayrıca, derin bir neşe hissi yaşayabilirsiniz. Hayatı, değerli, görkemli ve zengin hissedebilirsiniz.

Engellenen Taç Çakranın Duygusal Sorunları ve Davranışları: Taç çakranız rahatsız edilirse, dünyada fazla güzellik görmeyebilirsiniz. Ayrıca maneviyatta başıboş hissedebilir ve depresyon belirtileri yaşayabilirsiniz. Genel olarak heyecan veya motivasyonda bir düşüş olduğunu görebilirsiniz. Fiziksel olarak, aynı zamanda fiziksel koordinasyon veya kronik baş ağrılarıyla ilgili problemlerle ortaya çıkabilir.

Ylang ylang, gül, portakal çiçeği, günlük ağacı sakızı gibi yağlar ile masaj yapmak, taç çakrayı destekleyecektir.

Ayrıca çakralarımızı açmak için bize destek veren aromatik yağlar ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Çakra Merkezleri

Çakralarınızı Dengelemek İçin Basit Adımlar;

Çakraları dengelemek veya çakraların engelini nasıl kaldıracağınızı öğrenmek çok çeşitli şekillerde ele alınabilir. En sık kullanılan ve en güçlü olanlardan bazılarına bakacağız. Bunları birlikte kullanabilirsiniz ya da ihtiyaçlarınıza en uygun bir ya da iki tane seçebilirsiniz.

1. Çakra Şifa için Meditasyon

İlk önce, sessiz bir alanda olduğunuzdan emin olarak başlayın. Bir süre sessizce oturun ve birkaç derin nefes alın. Gerilim ve gerginliğin bir anlığına gitmesine izin verin. Sadece o an, vücudunuzla birlikte olun.

Şimdi, dikkatinizi omurganızın tabanına, kuyruk kemiğinize getirin ve parlak bir dönen kırmızı ışık hayal edin. Nefes aldığınızı ve döndüğünüzü hissedin. Bir anlığına böylece kalın.

Sonra, dikkatinizi omurganızdan yukarı göbek deliğinizin birkaç santim altındaki alana getirin. Parlak, turuncu bir dönen ışığın sıcaklığını hissedin. Nefesinizde nasıl hareket ettiğini görün.

Şimdi, dikkatinizi göbek deliğinizin üstünden birkaç santim uzağa yönlendirin. Muhtemelen bu bölgeye aşinasınızdır, çünkü aşk ya da korku gibi güçlü duygular hissettiğinizde muhtemelen burada hissedersiniz. O noktada dönen yoğun sarı ışığı nasıl hissedebileceğinizi görün.

Dikkatinizi göğsünüzün merkezine, kalbinizin olduğu yere getirin. Bu alan parlak yeşil bir ışığa sahiptir. Dokunulduğunda veya taşındığında, içgüdüsel olarak elinizi bu noktaya yerleştirebilirsiniz. Şimdi o bölgede kalın.

Sonra dikkatinizi boğazınıza, oodaklayın. O bölgede dönen parlak mavi bir ışık hayal edin. Boğazınızda yutma veya temizleme dürtüsünü hissedebilirsiniz.

Ardından, dikkatinizi kaşlarınız arasındaki üçüncü gözünüz arasındaki boşluğa getirin. Bu alan derin bir çivit ışık tutuyor. Döndüğünü ve daha parlak olduğunu hayal edin.

Sonunda, dikkatinizi başınızın en üstüne kaydırın. Vücudunuzun üst kısmından parlayan canlı, dönen bir mor ışık hayal edin. Bu ışık sizi evrene bağlar. Bu ışığı fark etmenin getirdiği huzuru hissedin.

2. Çakra Dengeleme Cümleleri

Çakra onaylamaları veya mantraları, iyileşme hakkında olumlu bir mesajı pekiştirmek için kendinize tekrarladığınız sözlerdir.

Kök Çakra: Laahm

Sakral Çakra: Vaah

Solar Pleksus Çakrası: Raahm

Kalp Çakrası: Yaahm

Boğaz Çakrası: Haahm

Üçüncü göz Çakra: Ohmm

Taç Çakra: Düşünceli sessizlik.

Çakra Cümleleri ;

“Kök çakramın engellenmediğini ve olumlu değişime davet ettiğini hissediyorum.”

“Sakral çakram iyileşiyor .”

“Her gün solar pleksus çakram daha da büyüyor.”

“Kalp çakramın engelini kaldırmak için çalışıyorum.”

“Boğazım çakram dengeleniyor ve sözlerim daha netleşiyor.”

“Üçüncü göz çakramın engelini kaldırıyorum, vizyonumu ve sezgilerimi netleştiriyorum.”

3. Çakra Yoga

Çakraların tarihine baktığımızda, çakraları dengelemek eski bir uygulamadır. Sonuç olarak, yoga uzun zamandır çakraların engelini kaldırmak ve insanların enerjilerine uyum göstermelerine yardımcı olmak için kullanılmaktadır. Çakra yogası, vücudun belirli çakralara bağlı kısımlarını manipüle etmenize, esnetmenize ve konumlandırmanıza teşvik eder. Buna karşılık, bu onları teşvik eder ve tüm sistem boyunca pozitif enerji akışını teşvik eder.

Yeni başlayanlar için, gerçekten gerekli olan tek şey, düzenli yoga yapmaktır. Ayrıca, çakra tıkanıklıklarını ve gerginlikleri serbest bırakmaya devam edin.

Çakra yoga rutininize yüz yogasını da ekleyerek sağlıklı ve genç bir cilde kavuşmak isterseniz buradan ilgili makaleye ulaşabilirsiniz

4. Diyetinizi Değiştirin

Çakralarınızı dengelemek için hangilerinin engellendiğini belirleyin ve üzerinde çalışmak istediğiniz çakralara bağlı olarak aşağıdaki yiyecekleri daha fazla yiyin:

Kök Çakra: Mürver, çilek, domates, ahududu.

Sakral Çakra: Maydanoz, portakal, dolmalık biber.

Solar Pleksus Çakrası: Papatya, muz, limon.

Kalp Çakrası: Limon otu, yeşil sebzeler, yeşil elmalar.

Boğaz Çakrası: Adaçayı, yaban mersini, siyah kuş üzümü.

Üçüncü göz Çakra: Ladin, mor sebze.

Taç Çakra: Kekik, patlıcan, kırmızı üzüm.

Yiyeceklerinizde (örneğin meyve salatalarında, makarnalarda ve çorbalarda) çok çeşitli renkleri bir araya getirme alışkanlığınız varsa, günün her öğünde çakralarınızı dengelemek için çalışabilirsiniz.

Yorumlarto Çakra Nedir? Çakralar Nasıl Açılır ?

 1. […] Bugünün modern yaşam tarzında, hepimizin yoğun ve yorucu programları var ve stres doğal olarak geliyor. Bununla birlikte, kontrolsüz stres baş ağrısı ve hipertansiyon gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca akne, saç dökülmesi ve saçın grileşmesine neden olabilir. Bunlar stresin sadece birkaç ciddi sonucu. Dolayısıyla, faturalardan, işlerden, hayatınızdan ve beraberinde gelen tüm stresten tamamen kaçınamasanız da, onu yönetmenin bir yolunu bulmalısınız. Meditasyon yapın, güzel bir sıcak fincan çay için, müzik dinleyin veya sevdiğiniz her şey için biraz zaman ayırın. Çakralarınızı açmayı öğrenerek de sağlığınıza fayda sağlayabilirsiniz. Çakra nasıl açılır ve faydaları için tıklayınız. […]

 2. Thank you for this post. Its very inspiring.generico do viagra pramil

 3. Maryana dedi ki:

  Thanks a lot for the post.Really thank you! Much obliged.

 4. erjilopterin dedi ki:

  I got good info from your blog

 5. erjilopterin dedi ki:

  Normally I do not read post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to try and do so! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice post.

 6. erjilopterin dedi ki:

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 7. Respect to author, some great information .

 8. Very superb visual appeal on this site, I’d rate it 10 10.

 9. Thanks , I’ve recently been searching for info approximately this subject for a long time and yours is the greatest I have discovered so far. However, what about the bottom line? Are you certain concerning the source?

 10. best web hosting dedi ki:

  I was wondering if you ever considered changing the structure of your website?

  Its very well written; I love what youve got to
  say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having
  1 or two pictures. Maybe you could space it out better?

 11. web hosting dedi ki:

  My brother suggested I might like this website. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this info!

  Thanks!

 12. If you are going for best contents like myself, just visit
  this site all the time as it presents feature contents, thanks

 13. Wonderful website. A lot of helpful information here. I’m
  sending it to several buddies ans also sharing in delicious.

  And certainly, thank you to your effort!

 14. Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your blog.
  Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve done an excellent job. I will definitely
  digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this website.

  adreamoftrains web hosting service

 15. cialis voucher dedi ki:

  afzx axTwenty of zoonosis you bought a cialis sublingual sale online Instinctive triggers clinical advance in spare cases may be dilated.

 16. Its as hard to see a woman crying as it is to see a barefooted duck.

 17. froleprotrem dedi ki:

  Hey would you mind stating which blog platform you’re working with? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a tough time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 18. Willena Serisky dedi ki:

  goc [url=https://onlinecasinosww.com/#]free slot games for fun[/url]

 19. Mandy Bristow dedi ki:

  Hello there! This blog post couldn’t be written much better!Going through this post reminds me of my previous roommate!He continually kept preaching about this. I am going to send this article to him.Fairly certain he’s going to have a very goodread. Many thanks for sharing!

 20. cialis rx dedi ki:

  DO NOT resolution maximal or exacerbate agitation. cialis daily usa To compliment your primary iscariot affiliation

 21. buy clomid 50mg dedi ki:

  even liquidation you are highest rip dotty on the international. cheapest au clomid online purchase cialis online usa intimate relevancy, healthy, comminuted, are from.

 22. clomid discount dedi ki:

  I tummler unaffected a grim of my ancient smokers. sale clomid online discount crest petrified instead of the next legit and Mawkishness

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir