Aromatik Yağlar Hakkında Kısa ve Öz Bilgiler…

Hayatımız içerisinde sık sık duyduğumuz, mis gibi kokularıyla bizi cezbeden, aromatik yağlara gelin kısaca bir göz atalım. Aromaterapi, 6000 yıllık bir geçmişe sahip olan, ‘Ruh-Beden-Zihin’ boyutunda çalışan bütünsel bir şifadır. İlk olarak Mısır’da, mumya yapımında kullanıldığı bilinmektedir.

Aynı çağlarda Çin Uygarlığı tarafından da, aromatik yağları ve bitkileri, tanrıya bir şükran ifadesi olarak kullanılmaktaydı. Aromatik Bitkilerden elde edilen uçucu yağlar, fiziksel, fizyolojik ve psikolojik rahatsızlıkların iyileştirilmesi ve tedavisinde kontrollü olarak kullanılmaktadır.Bitkilerin, tohum, çekirdek, sap,kök, yaprak, reçine veya bütününden özel metotlarla damıtılarak elde edilirler.

Tarih de ilk defa su buharı ile damıtmayı, (distilasyon) İbni-i Sina gerçekleştirmiştir. İbn-i Sina, gül suyu ve gül yağını tedavi amaçlı kullanmıştır.

Aromaterapi, güzel kokuların organizma üzerindeki etkisi olarak bilinse de, aslında bitkileri bir bütün olarak ele alan fitoterapi biliminin bir parçasıdır.

Aromatik yağlar, baz yağlar ve uçucu yağlardır.

Baz Yağlar;

Bitkilerin çekirdek ve tohumlarından soğuk pres yöntemiyle elde edilir. ( üzüm çekirdeği, kayısı çekirdeği,nar çekirdeği gibi bitkiler)

Üzüm Çekirdeği Yağının Cilde Faydalarına Bir Bakalım;

Pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt için, vitamin ve mineral yönünden zengin olan üzüm çekirdeği yağı, cildin nemlenmesine, leke oluşumunun önlenmesine ve canlanmasına yardımcı olur. Ayrıca gözaltı morluklarında da son derece etkilidir.

Uçucu Yağlar;

Distilasyon ( buhar damıtma ) ile elde edilir. (gül,lavanta,nane,papatya,rezene gibi bitkiler )

Gül Yağının Cilde Faydaları;

Cilde gençlik ve tazelik kazandırır. Cilt kir ve yağdan arınır. Lekeleri azaltır. Cildi nemlendirir.

Gül yağını kullanırken taşıyıcı bir yağ ile seyreltmelisiniz.

Aromaterapi temel olarak üç dala ayrılır diyebiliriz;

– Estetik aromaterapi ( Güzellik ve bakım amaçlı )

-Klinik aromaterapi ( Spesifik olarak, klinik semptomu hedefler ve terapi sonrası çıktıları ölçümler.)

– Holistik aromaterapi ( Kişiyi bedensel,zihinsel ve ruhsal ele alır.)

Aromaterapinin uygulama alanları ;

  • Masaj
  • Mekan kokulandırma
  • Koku
  • Kompres
  • Buğu
  • Hamam – Sauna
  • Banyo
  • Güzellik ve cilt bakımı

Öz yağlar yani uçucu yağlar genel olarak güvenlidir. Ancak yanlış kullanılırsa yan etki yapabilir. Bu nedenle hangi öz yağın nasıl kullanılacağına dair çok iyi bilgi sahibi olmak gerekir.

Hamile, emziren kadınlar, bebekler, çocuklar ve yaşlılar bu konuda dikkatli olmalıdır.

Aromaterapi çok yönlü ve doğal bir terapi yöntemidir.

Doğa bize ruh, beden ve zihin sağlığımız için tüm bu güzellikleri sunuyor, bize düşen en doğru şekilde bu nimetlerden faydalanmak.

Aromatik yağlar ile aynı zamanda çakralarımızı açarken de fayda sağlıyoruz. Çakra açmak ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Sağlık ve güzelliklerle kalmanız dileklerimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir