Antiaging İle Yaşlanmayı Geciktirme..

Antiaging Nedir?

Yaş almaya başladığımızda, yaşlanma etkilerini azaltmanın yollarını arıyor, her yeni gün yeni bir uygulama ile karşılaşıyoruz. Gerçekte ise antiaging uygulamalarının, bir “sağlıklı yaşama biçimi” olarak algılanması gerektiğini bilmemiz gerekir.

Yaşlanma sürecini geciktirmek için kozmetiklere, estetik müdahalelere başvuruyoruz ancak bilinmesi gerekir ki kozmetikler ve cerrahi müdahaleler tek başına yeterli değildir.

Antiaging kelime manası yaşlanma sürecini yavaşlatmak diyebiliriz. Yaşlanma sürecindeki bilimsel araştırmalara baktığımızda, yaşlanma karşıtı ifadesi, yalnızca yaşlanmayı yavaşlatan, önleyen veya tersine çevirmeyi ifade eden yaklaşımlar içerir.

Belli bir yaşa gelene kadar genciz, güzeliz, diyebiliriz ama bir yaştan sonra geriye doğru gitmeye başlıyoruz. Bizi geriye götüren nedir? Ne oluyor da hücrelerimiz yaşlanıyor?

Bilimsel araştırmalar, başlıca iki önemli noktaya işaret ediyor.

 • İlki, hücrelerimizde yaşlanmanın ne zaman başlayacağı ve ne kadar süre yaşayacağımıza dair bir genetik kodlama mevcut olması. sahip olduğumuz hücreler, sonsuza kadar bölünerek çoğalamıyor. Belli bir kapasite ve sonları var.
 • İkincisi, vücudun yaşadığı süre boyunca maruz kaldığı hasarın varlığı. Hücrelerimize en fazla hasarı vererek yaşlanmasına sebep olan maddeler, serbest radikallerdir.

Serbest radikallerin hücrede sebep olduğu hasarları engelleyen ve hücrenin tamir gücünü artıran bileşenlere antioksidan adı verilir. Yani, antioksidanlar yaşlanma sürecinin önüne geçer ve yaşamı uzatmak için kullanılacak en önemli maddelerdir.

Peki nedir bu antiaging ve ne yapılması gerekir? İşte yaşlanmayı geciktirmek için yapabilecekleriniz…

Antiaging

Sağlıklı yaş alabilmemiz için, yapmamız gerekenler;

. Şekerden Uzak Durun. Yüksek miktarda şeker tüketilmesi, aşırı glikoza sebep olur ve hücre hasarını artırarak yaşlanmaya sebep olur. Erken yaşlanmak istemiyorsanız şekerden uzak durun. C ve E vitamini içeren gıdaları bolca alın.

. Daha Az Yiyin. Aşırı kalori almak ve obezite yaşam süresini kısaltır. Yapılan araştırmalara göre, kiloları boylarına göre ortalamanın biraz altında olan kişiler, en uzun yaşam süresine sahip kişilerdir. Az yiyin ama daha sağlıklı beslenin. Doğal gıdalar tüketin ve besinlerdeki antioksidanlardan faydalanın.

. Spor Yapın. Hareketli yaşamak yaşam süresini uzatıyor. İllaki profesyonel sporcu olmanız gerekmiyor. Yaşamınızı hareketli hale getirin. Merdiven çıkın, yürüyüşler yapın.

. Antioksidan Takviyesi Alın. Antioksidanlar, serbest radikallerin yarattığı hasarı engelleyen bileşiklerdir. İnsanlarda antioksidan takviyesi, yaşlılıkla ilgili sağlık problemlerini azaltır. Yalnız mutlaka doktorunuza danışarak antioksidan takviyesi kullanın.

. Yaşamı Uzatmak İçin Etkili 10 Antioksidan. Karotenoidler, Flovonoitler, C-E-D Vitaminleri, Melatonin, Koenzim Q10, Süperoksit Dismutaz (SOD), Selenyum ve Omega-3.

Tüm bu sağlıklı yaşam için gerekli olan adımların yanı sıra kontrolü ele almak için yapabileceğiniz medikal adımlar:

1- Dolgu, botoks, örümcek ağı estetiği

Dolgu hacim verir, hacim kaybı yaşayan bölgeye enjekte edilir. Botoks yer çekimine karşı, tekrarlayan mimik hareketlerine karşı çok güçlü bir uygulama, üst yüz bölgesinde son derece etkili. Ayrıca bir de bu ikiye eşlik edecek örümcek ağı estetiği ile kolajen artışını gerçekleştirirsek, son derece büyük fayda sağlarız.

2- Bir antiaging yöntemi kök hücre

Kök hücre tam bir gençlik kaynağı. Kök hücreyi iki şekilde kullanabiliriz. Birincisi PRP yani kanınızdan elde edilen kök hücreler, ikincisi yağ transferi yani kendi bölgesel yağınızdan elde edilen kök hücreler. Kıyaslarsak yağ transferi çok daha makuldür zira daha fazla kök hücre içerir.

3- Antiaging kremler

Cildinizi nemsiz bırakmayın. Bol su için, sigaradan uzak durun. İster pahalı ister en ucuzundan bir krem mutlaka sürün. Güneş koruma faktörü içermesine dikkat edin.

. Güneş, cilt kırışıklığına sebep olan en önemli faktörlerden biridir. Bu yüzden koruyucu kremlerinizi sürmeden dışarı çıkmamalısınız.. Yüzünüzde yaptığınız her mimik, cildinizin daha da kırışmasına neden oluyor. Fakat cildimiz kendini yenilediği için, oluşan minik çizgiler de zamanla kaybolur. Tabii bu yenilenme yaş ilerledikçe azalır.

. Sigara, cildin en büyük düşmanlarından biridir. Cildin yaşlanmasına, kırışmasına, renginin kararmasına, kısacası cildin sağlıklı görünümünü kaybetmesine neden olur.

. Hangi uyku pozisyonunda daha uzun süre yatarsanız, cildinizin üstüne yattığınız o bölgesi daha çok kırışır. Sırtüstü yatmayı deneyin.

. Stres, tüm hastalıkların kaynağı olduğu gibi cildinizin kırışmasına, sağlığını kaybetmesine de neden oluyor. Stresi azaltacak yöntemleri deneyin. Meditasyon ve yogayı bu yöntemler arasında söyleyebiliriz.

Son olarak uzak durmamız gereken gıdalar ise;

Hazır gıdalar,şeker ve tuz oranı yüksek besinler, katı ve hayvansal yağlar, asitli içecekler.


Tüm bu uygulamaların yanı sıra yüz yogası ile de cildinize destek olabilirsiniz. ‘Yüz yogası ile hep genç kalın’ tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 • Hangi yaşta olursak olalım, yaşımızın en güzeli kalmamız dileğiyle…

Yorumlarto Antiaging İle Yaşlanmayı Geciktirme..

 1. Thanks for the article post.Really thank you! Great.usefull link viagra in spain

 2. erjilopterin dedi ki:

  I’ll immediately take hold of your rss as I can’t to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Kindly allow me realize so that I could subscribe. Thanks.

 3. Do not confine your children to your own learning for they were born in another time.

 4. If you have one pair of good soles its better than two pairs of good uppers.

 5. Do not make yourself so big you are not so small.

 6. There is safety in numbers.

 7. More things belong to marriage than four bare legs in a bed.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir